חיי היהודים במרוקו – תערוכת מ.ישראל

 

כתר־התורה איננו ידוע במארוקו. לעומת זה מקושט כל ספר־תורה בזוג רימונים, המכונים ״תפוחים״ בפי יהודי מארוקו. באירופה מסמל השם ״רימונים״ את עושרה של התורה, על תרי״ג המצוות שבה. השם ״תפוח״ מרמז על הקשר המיסטי שבין הקב״ה לעם ישראל, שנבחר לשמור על חוקותיו. סימוכין לכך אפשר למצוא בשיר־השירים : ״תחת התפוח עוררתיך״ (ח : ה). על־פי המפרשים התפוח הוא הר־סיני, והוא מסמל אפוא את התגלות השם לעמו.

הרימונים העתיקים ביותר הידועים לנו שמורים בקאתידראלה של פאלמה דה מאיורקה. לדעת ההיסטוריונים הם מן המאה הי״ג או הי״ד, ואולי מן המאה הט״ו. בכתובת נזכרת קהילת קאמאראטה, שהתקיימה ככל הנראה בסיציליה. אחרי גירוש היהודים משם הובאו הרימונים למאיורקה. בסיסו של כל רימון עשוי בצורת כדור — פרי־הרימון — שממנו מזדקרת צורה אדריכלית, שבמרכז כל אחד מארבעת צדדיה קרועים שני חלונות מאוריים.

במארוקו מופיעה צורה זו בתפוחים מתטואן. מס׳ 62 שלהלן משקף מסורת שנמשכה מאז ימי־הביניים. לפנינו תפוחים של כסף רקוע, שמבנם כמו זה של הרימונים העתיקים ביותר: בסיס כדורי, ועליו צורה אדריכלית, שקרועים בה חלונות מאוריים. גם מקורם של תפוחים אלה מאיזור הים התיכון. במכנאס, בפאס ובצפרו יש לתפוחים שש צלעות מצופות, לעתים באמייל. במכנאס נהגו הצורפים לחתום על יצירת כפיהם (ראה מס׳ 63).

במקומות אחרים אפשר למצוא תפוחים — בין של כסף ובין של פליז — בצורת מעוין. עניין מיוחד מעורר זוג של תפוחים (מס׳ 65) הקשורים זה בזה בשרשרת—י כמו תכשיט של אישה. דומה, שאחת הנשים העלתה את תכשיטה מנחה לבית־הכנסת.

כל התפוחים נועדו לשמש כן לפעמונים, כפי שמקובל גם באירופה. לפנים היה כל תפוח קבוע על עץ־החיים, אך לימים, כאשר הלכו התפוחים וגדלו והפריעו בשעת הקריאה, הותקנו בנפרד, כדי שאפשר יהיה להלבישם על עצי־החיים לאחר הקריאה. בימים ההם אל־נכון גם החלו לקשט את התפוח בפעמונים קטנים כדי למשוך את תשומת־לב המאמינים. לבסוף נהפכו הפעמונים לחלק החשוב ביותר של התפוח. בארצות מסוימות נהגו לתלות את הפעמון בבית־פעמון ולשוות לתפוח צורה של מגדל־פעמונים. בצורה זאת יש להבין את התפוחים המובאים כאן במס׳ 66, שאפשר להבחין בהם היטב בהשפעת האדריכלות האירופית.

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 136 מנויים נוספים

ספטמבר 2012
א ב ג ד ה ו ש
« אוג   אוק »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
רשימת הנושאים באתר