Yigal Bin-Nun- יגאל בן-נון-סניף פאס־מכנאס של ״המסגרת״ והתמוטטותו אחרי חלוקת הכרוז הישראלי בפברואר 1961

 

יגאל בן־נון

סניף פאס־מכנאס של ״המסגרת״ והתמוטטותו אחרי חלוקת הכרוז הישראלי בפברואר 1961

נראה שהעינויים שסבל אלי לוי היו מן הקשים ביותר וגם שיטות העינוי היו אכזריות יותר. לדבריו, למקרה של מעצר, ניתנה לחברי ״המסגרת״ הוראה למסור את שמות חבריהם רק כעבור 24 שעות, בהנחה שעד אז יספיקו להבריח אותם. לוי מסר שמות של אנשים מבוגרים שאין להם קשר ל״מסגרת״ והם שוחררו אחרי חקירה קצרה. כיוון שלדבריו החוקרים עשו מלאכת חקירה חובבנית, לא נעצרו מתנדבים רבים, ואלה הצליחו לברוח בעוד מועד. לוי תלה את הכישלון בשליחי ״המסגרת״ שניתקו מגע אחרי המעצרים הראשונים ולא מנעו את שאר מעצרי הפעילים שישבו בבתיהם ולא הוזהורו מפני שנשקפת להם סכנה. מאיר אלבז נעצר בשעות הלילה, כשבוע ימים לאחר הפצת הכרוז, וישב בכלא 49 יום. הוא לא הוזהר מפני מעצר ולא התבקש להסתתר, אך ידע שהשוטרים יעצרו אותו והמתין לבואם. בחקירתו הודה שהשתייך לארגון שעסק בהגנה עצמית ומסר שיש ברשותו אקדח ברטה שדאג להעביר קודם לכן מביתו למתקן חימום בבית־ספרו. אלבז ישב בתא בודד כשבוע ימים ולאחר מכן הוכנס לתא עם כעשרים איש בהם נידם ומרסל רואימי. שלא כאחרים הוא לא עונה בכלא ואף זכה לביקור גיסתו אסולין ובנה בכלא.

הוערת המחבר : אלבז סבור שמורה צרפתייה שהייתה נשואה למנהל כלא מכנאס מסרה את שמו למשטרה. הוא מעריך גם שבזכות דודתו שהייתה בקשר עם אלי תורג׳מן, ידידו של הגנרל מוחמר אופקיר, לא עונה. אחיו שמעון שגם פעל ב״מסגרת״ גייס להגנתו המשפטית את עורכת־הדין איבון בוחנא שהייתה בקשר עם מולאי חסן. שיחה עם מאיר אלבז במשרדו בפריס ב-10 במאי 2000. שיחה עם מואיז אסולין, פריס, 4 במאי 2004.

ביום מותו של מוחמד החמישי הוצאו כל האסירים למסדר בחצר הכלא והודיעו להם על מות המלך. פעילי ״המסגרת״ פרצו בבכי. לדברי אלבז, הם התרגשו מן הידיעה על מות המלך, שכן תלו בו את ביטחונם וראו בו את הגורם היחידי שיכול להוציאם מן הכלא. הסוהרים ראו בצער האסירים סימן נאמנות למלך ולאחר זמן מה שוחררו כל העצורים מן הכלא ללא משפט.

הערת המחבר :    ג׳ורג׳ אטיאס מציין שביום מות המלך כינסו הסוהרים את המוסלמים והודיעו להם את הבשורה ולאחר מכן עשו כך לאסירי ״המסגרת״. הוא זוכר שרק פליקס מונסונגו בכה מהתרגשות. שיחה עם ג׳ורג׳ אטיאס, פריס, 12 באפריל 2002.

אנדרה נידם נעצר בפתח ביתו, נלקח לחקירה ראשונית בווילה בפאס, ושם הודיעו לו שהוא מואשם בפגיעה בביטחון פנים וחוץ של המדינה, ושהוא צפוי ל-15 שנות מאסר. החוקרים הראו לו מה יהיה גורלו אם לא יגלה את הידוע לו. נידם ראה את השוטרים טובלים את ראשו של מרסל רואימי באמבט מים עד מצב של כמעט חניקה. למחרת הועבר למתקן משטרתי במכנאם שם עונה במשך שבעה ימים, בתלייה על חבלים ובמכות חשמל בבטנו. בשבוע השני נחקר ללא עינויים ומסר לחוקריו את כתובת דירת המפגשים של שלוחת לביא בקזבלנקה בהנחה שזו כבר ננטשה. הוא נלקח על ידי שוטרים למשך יומיים לקזבלנקה שם, במתקן משטרתי נוח יותר פגש את מישל קנפו. בשובו למכנאס נכלא בצינוק למשך יותר משבוע ולאחר מכן הועבר לתא שישבו בו ארבעה אסירים בהם ג׳ימי טולדנו וג׳ורג׳ אטיאס. למתקן המשטרה במכנאס הגיע נציג הקונסוליה הצרפתית לבקרו ולעודד את רוחו. נידם ישב 45 יום בכלא ושוחרר בסוף מרס אחרי הכתרת המלך חסן השני. בחקירתו מסר את כינוי איש הקשר שלו בקזבלנקה ״בנאני״ כדי להטעות את חוקריו. המשטרה עצרה בטעות מרוקני בשם מוחמד מקזבלנקה, עובד ניקיון במשרדו של הפקיד הממונה על הענקת ויזות בקונסוליה השוודית ונשא את השם בנאני. עובד הניקיון הואשם בציונות וחוקריו עינו אותו עד מוות.

הערת המחבר : במהלך חקירתו נלקח נידם לקזבלנקה להראות לחוקריו את מטה ״המסגרת״. ציין שהוא לא עונה באמבטיה אלא רק במכות חשמל בבטן(le supplice de la gegene). לדבריו, המאסר בתנאי בידוד היה החלק הקשה ביותר במעצרו. הוא יוצג על ידי עורכת־דין איבון בוחנה ואחרי שחרורו מן הכלא, בתום 45 יום, עזב את מרוקו בכוחות עצמו ביולי 1961 בדרכונו הצרפתי דרך מעבר הגבול בסבתה. במשרדי הסוכנות היהודית בפריס ברחוב פורטוני פגש את שאר חבריו והתבקש לעלות לישראל. לדבריו, כבר אז החליט לא לעשות זאת בגלל השתלשלות האירועים. שיחה עם אנדרה נידם בביתו בדרוויי בתאריך 5 במאי 2000.

      הערת המחבר : שיחה עם אנדרה נידם בביתו בדרוויי בתאריך 5 במאי 2000; קנפו, מחתרת, עמי 405-404. קנפו מציין שבנאני עצמו לא נעצר בגלל קרבתו למלך. ש׳ שגב, יכין, עמי 195. שיחה עם מרסל אנתיבי בפריס ב-16 באפריל 2000.

המשך…………..

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 158 מנויים נוספים

פברואר 2014
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
רשימת הנושאים באתר