Yigal Bin-Nun- יגאל בן-נון-סניף פאס־מכנאס של ״המסגרת״ והתמוטטותו אחרי חלוקת הכרוז הישראלי בפברואר 1961

 

יגאל בן־נון

סניף פאס־מכנאס של ״המסגרת״ והתמוטטותו אחרי חלוקת הכרוז הישראלי בפברואר 1961יגאל בן נון

משטרת מכנאס טיפלה בחקירת חברי הרשת בכל מרוקו. היא התמקדה בראשי חוליות לביא בקזבלנקה ועצרה אותם בבתיהם על פי מידע מוקדם שהיה בידה. ראשון העצורים בעיר היה מישל קנפו. מיד אחרי שנידם דיווח לו על המעצרים בצפון, פנה האחרון לרגב והזהיר אותו ממה שעלול לקרות: ״אדם שיש לו קשר אתי נעצר. הוא [רגב] אמר אל תדאג, אנחנו שולטים במצב, הכול יסתדר תוך יום־יומיים. הוא [רגב] עזב את מרוקו ולא הסתדר שום דבר ואני נעצרתי ביום שישי בבוקר״. בעדות אחרת מציין קנפו שלמרבה ההפתעה, רגב השיב לו: ״אל תדאג אנו שולטים במצב, זה רק יעשה לנו כמה גברים״. קנפו מסביר שכוונת רגב הייתה שהעצורים יצאו מחוסנים יותר אחרי שיעברו חוויה מסוג זה. אחרי שקנפו הדגיש בפני מפקדו שנידם, שהיה איש הקשר שלו לשעת חירום, ידע את שמו האמיתי ואת מספר הטלפון שלו, השיב לו רגב: ״אל דאגה, יש לי משימה חשובה להטיל עליך, להכין את המבצע הראשון של האונייה קוקוס מן החוף האטלנטי, היציאה לשטח ביום חמישי בערב עם קלוד [כנפו]״. מישל קנפו אכן יצא עם קלוד כנפו לסיור בחוף בשעות הערב ושב לביתו בשעה ארבע לפנות בוקר. לאחר כארבע שעות, נעצר על ידי המשטרה. נראה שמפקד השלוחה לא העריך נכונה את חומרת המצב וחשב שמעצר פעיליו לא רק שאינו מסוכן אלא, בלית ברירה, יתברר כדבר חיובי שניתן להפיק ממנו תועלת. רגב עזב את מרוקו כנראה ביום ראשון 12 בפברואר, מבלי להודיע דבר למשתתפי המבצע.

הערת המחבר : מ׳ קנפו, ״שש שנים בשירות המוסד במרוקו״, מקדם ומים, כרך ז, עמי 392; קנפו, מחתרת, עמי 409. בגרסה זו קנפו מזכיר שלוש פגישות עם רגב, ביום חמישי בלילה, ביום שישי וביום ראשון. הוא כמובן מבלבל את התאריכים שכן הוא נעצר ביום שישי בשעה שמונה בבוקר. פגישתם, אם בכלל התקיימה, יכלה להיות אפוא רק ביום חמישי אחרי הצהריים ביום רביעי בלילה ולפני יציאתו לסקר חופים עם קלוד קנפו בשעות הערב. אנתיבי טוען שלפעילים מסוגו של קנפו לא היה קשר ישיר עם רגב אלא באמצעות שרל ריבוח במטה שקיבל את השיחות ומסר את המידע לרגב. שיחה עם מרסל אנתיבי בפריס ב-21 במרס 2002.

יום אחרי מעצר רפי ואקנין מקזבלנקה, נעצר חיים חמו במקום עבודתו בבנק ״קרדי ליונה״.לדבריו, אלי לוי ושרל בוחסירה שנתפסו במכנאס עונו קשות ונשברו בחקירתם והם מסרו את שמו של נידם. האחרון עונה ונאלץ למסור את שם איש הקשר שלו בקזבלנקה מישל קנפו. לטענת חיים חמו, גם קנפו עונה ונשבר ומסר את שמו ואת שמותיהם של שרלי אביטבול ושל יהודה אטיאס שכבר היה בישראל וגם שמות של עוד פעילים. קנפו מכחיש נמרצות את קביעותיו של חמו שטוען שכאשר היה עצור עונה ומסר שמות פעילים ושהשוטרים קיימו עימות ביניהם. לדבריו, הוא לא עומת עם אף עצור חוץ מהעימות עם נידם., החוקרים הפעילו לחץ על רפי ואקנין ועל חיים חמו והבטיחו להם לשחרר את כל העצורים אם ימסרו היכן מסתתר שרלי אביטבול. לאחר מעצרם של קנפו, ואקנין וחמו, עצרו החוקרים עוד פעילים מרכזיים בקזבלנקה בהם שמעון קורקוס,אלבר לוגסי, דוד תורג׳מן, מקס מלכה.

הערת המחבר : קנפו טוען שהוא אינו יודע מי נעצר ראשון אם חמו, קרוב משפחתו של נידם, או הוא. בחישוב זה מעלה קנפו השערה שאמנם ייתכן שנעצר ביום שישי, אך רק שבוע לאחר מכן. השערה זו סותרת כמובן את שאר העדויות. הוא מוסיף שרוב העצורים היו מחולייתו של חמו עצמו ורק הוא הכיר אותם ומאשים את חמו בנקמנות. לדבריו, החוקרים קיימו עימות בינו ובין נידם בתחנת המשטרה. האחרון הודה שהשתתף בקורסים של ״המסגרת״ ושהוא מכיר אותו בזמן שקנפו הכחיש שהוא מכיר את נידם. לדבריו החוקרים איימו על אשתו של נידם שיפשיטו אותה לפניו אם לא ישתף פעולה. הוא טוען גם שבצאתם מן הכלא נידם התנצל בפניו ובפני אביטבול. שיחה עם מאיר קנפו, תל־אביב, 26 באוגוסט 2002.

הערות המחבר : שמעון קורקוס־קרן, עבד כמהנדס בעיריית קזבלנקה. הגה כחודש קודם לכן את הרעיון להתנקש בחיי נאצר.

אלבר לוגסי עבד עם שמעון קורקוס במחלקת ההנדסה של עיריית קזבלנקה. השתתף בקורס מפקדי מחלקות בישראל בקיץ 1960 בהדרכת אליעזר דובדבני ונפצע מפיצוץ רימון במהלך תרגיל באש חיה. סבל גם בהמשך מתוצאות הפגיעה. כיוון שאחותו הייתה מזכירתו של מפקד משטרה במכנאס, שוחרר מוקדם יותר ולא עונה.

דוד תורג׳מן עבד בתעשייה אווירית במרוקו. עלה לישראל אחרי מעצרו וגר בחולון. אחיו היה מפקד מחלקה בלביא והיה כפוף לשרלי אביטבול.

מקס־מאיר מלכה מקזבלנקה נעצר ונכלא עם מאיר קנפו. עלה לישראל אחרי שחרורו. עובד כמפקח בבנק הפועלים בצפת. מקס וחיים חמו נשואים לשתי אחיות

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 159 מנויים נוספים

מרץ 2014
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
רשימת הנושאים באתר