Yigal Bin-Nun- יגאל בן-נון

 

יגאל בן נוןיגאל בן־נון

סניף פאס־מכנאס של ״המסגרת״ והתמוטטותו אחרי חלוקת הכרוז הישראלי בפברואר 1961

אלבר אלבז,מישל קקון, הנרי בן־נעים ויחיה אברהם.נוסף על כך נעצרו גם שתי פעילות: רשל זריהן(גלעדי)וליזט אלמוזנינו.גם ז׳אק אביטבול, אחיו של שרלי, נלקח לתחנת המשטרה והוכה.

המעצרים התבצעו בעיקר בסניפי פאס־מכנאס ובמטה המרכזי בקזבלנקה." אך יש ידיעות על מעצרים בטנג׳ה ובצפרו, שם נעצר ג׳ילבר אסולין.רב העיר דוד עובדיה גבה עדות מיוסף אסייג שנעצר ב-8 בפברואר, עונה שעות רבות ושוחרר למחרת. בעדותו מציין אסייג שנעצר כאשר היו בידיו ארבע הזמנות של חברת מושב זקנים בעיר."

הערות המחבר : אלבר אלבז עבד כפקיד בבנק קררי־ליונה בקזבלנקה. פעל בלביא ובמקהלה. נעצר, שוחרר היגר לישראל. נפטר כארבע שנים לאחר מכן. מוזכר גם שמו של אלבז יליד פאס או צפרו, היה מדריך בבית־ספר אורט בקזבלנקה. לא נעצר אך נאלץ לברוח. עבד בקריה למחקר גרעיני בדימונה.

מישל קקון נעצר בקזבלנקה ונכלא עם מאיר קנפו, עונה ונפגע בעינו.

יחיה אברהם עלה לישראל, עבד בבנק. נפטר.

רשל זריהן(רחל גלעדי) נולדה במרכש בשנת 1940 והייתה פעילה בתנועת הצופים בעיר. בשנת 1958 נסעה להשתלמות בישראל למשך חודש ימים. עבדה בהוראה בבית־ספר כי״ח במרכש ואחד המורים גייס אותה ל״מסגרת״. באותה שנה השתתפה בקורס מפקדי כיתות בצרפת ועברה לפעילות בשלוחת לביא בקזבלנקה בחוליה בפיקודו של חיים חמו. כינויה היה ״פרננד״. עם מעצר קנפו ורפי ואקנין, נעצרו זריהן וליזט אלמוזנינו. השתיים נכלאו במתקן משטרתי ברובע היהודי בקזבלנקה. החוקרים התייחסו אליה באכזריות רבה והיכו אותה בעין עם מנעול. במהלך מעצרה נפגשה עם קנפו. הועברה לכלא סידי סעיד במכנאס, שם התרכזה חקירת עצורי הרשת. החוקרים הסיעו אותה חזרה לקזבלנקה והלכו אתה בשכונות היהודיות בהנחה שחבריה ברשת יפנו אליה, יחשפו את עצמם ואז יעצרו אותם. התכסיס לא הצליח שכן הפעילים כבר ידעו על המעצרים ונזהרו לא ליצור קשר עם פעילים אחרים. עם מותו של מוחמד החמישי, היא שוחררה ממעצר אחרי שאביה האילם שילם עבורה ערבות של שלוש מאות אלף פרנק ויצאה את מרוקו בדרכון שהיה ברשותה. באוקטובר יצאו בני משפחתה את מרוקו מאלחוסימה בסירת דייגים. רחל זריהן היא תושבת נהריה ומלמדת בקיבוץ. שיחה עם נסים סיכוני, 26 ביולי 2005. עדות רחל גלעדי, קנפו, מחתרת, עמי 411. שגב, יכין, עמי 199.

ליזט אלמוזנינו הייתה פקידה בחברת ביטוח. גויסה ל״מסגרת״ לחוליה בראשות רפי ואקנין וכינויה היה ״דאנט״. נעצרה אחרי מעצר קנפו וואקנין והועברה למתקן משטרתי במכנאס לחקירה. חיה בקזבלנקה ובפריס. קנפו, מחתרת, עמי 411,256.

לדברי בן־שושן טיילו שוטרים עם מאיר קנפו בעיר והוא נאלץ להצביע על ז׳אק אביטבול ואשתו שישבו בקפה דה נגוסיאן(Cafe des negotiants) כחברים ב״מסגרת״. כך נלקחו לחקירה. עדות דוד בן־שושן, פריס, 5 באפריל 2003.

א׳ שושני מזכיר עוד אדם בשם מ׳ חמו שנעצר למחרת חלוקת הכרוזים, ב-9 בפברואר מאחר שהכרוז הודבק בפתח חנותו. נעצר והובל למשטרת פאס, שם עונה במשך שלושה ימים עד שהתעלף ושוחרר. ביוזמת אנשי ״המסגרת״ צילם את פצעיו מן החקירה אך לא העז להתלונן פן יתנכלו לו. שושני מציין שאביו נשרף בפתח חנותו בפאס, ארבעה חודשיים לפני מעצר הבן. כנראה שחמו גר במכנאס ולא היה לו קשר עם ״המסגרת״. מכתב ללא חתימה וללא נמען מתאריך 23 בפברואר 1961, שושני, תשע שנים, דף 164.

ג׳ילבר אסולין עבד בבית־ספר.

דוד עובדיה, קהילת צפרו, קטע מס׳ 689, עמי 24-23. התאריך הגרגוריאני שצוין בעדות, 8 בפברואר 1961, אינו תואם את התאריך העברי כ״ג בשבט תשכ״א שהוא ה-9 בפברואר ותואם יותר את תאריך התחלת המעצרים שהחלו אחרי הדבקת הכרוזים. עם זה, ייתכן שאין קשר בין מעצר אסייג ובין מבצע הדבקת הכרוזים שכן לא היה בידו הכרוז הישראלי אלא הזמנות למושב זקנים. אליעזר בשן, יהדות מרוקו עברה ותרבותה, הקיבוץ המאוחד, תל־אביב. Michael M. Laskier, North African Jewry in the Twentieth 2000 Century. לסקר תיקן את התאריך ל-12 בפברואר וזוקף את המעצר לחלוקת הכרוזים.

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 159 מנויים נוספים

מרץ 2014
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
רשימת הנושאים באתר