פרשת "מצורע" ומלך המשיח. –

Asilah

טללי אורות בתורת רבנו "אור החיים" הק' לפרשת מצורע.
מאת: הרב משה אסולין שמיר.
"זאת תהיה תורת המצרע ביום טהרתו" )מצורע יד, א ט( – –
פרשת "מצורע" ומלך המשיח. –
רבנו "אור החיים" הקדוש מקשר בין גורמי הצרעת = לשון הרע, לגלות הארוכה בה אנחנו שרויים, ודרכי הריפוי על ידי הכהן לתהליך הגאולה, וכך דברי קודשו: "ובדרך רמז תרמוז הפרשה על גלות ישראל, על דרך אומרם בספר הזוהר כי אומות העולם לישראל הם בחינת הצרעת )ע"פ זוהר פנחס רלב ע"ב(.
"זאת תהיה תורת המצורע" הכוונה לבני ישראל שנצטרעו ועקב כך הוגלו, בגלל לשון הרע. –"ביום טהרתו" לאחר שיטהר את לשונו ודרכיו. שלא לדבר לשון הרע. – "והובא אל הכהן" והובא לפני ה' המכונה כהן כדברי הזהר )תזריע מט ע"ב(, לאחר ששב בתשובה. – "ויצא הכהן אל מחוץ למחנה" הקב"ה יוצא מחוץ לשכינה, לוודא שנרפא נגע הצרעת מעם ישראל. – "וצוה הכהן ולקח למטהר שתי צפורים" בסמוך לגאולה יתגלו משיח בן יוסף, ומשיח בן דוד. – –"ושחט את הצפור האחת… על מים חיים" יש לעסוק בתורה המשולה למים, אחרת, ימות/ישחט משיח בן יוסף. – האר"י הק' ציווה לכוון בתפילת שמונה עשרה בברכת "וכסא דוד עבדך מהרה בתוכה תכין" שהמשיח לא ימות. –"וכבס המטהר… ואחר יבוא אל המחנה" כשעם ישראל ייטהר לקראת הגאולה, נזכה להארת מלך המשיח. –"אמר הקב"ה: אם רצונכם להימלט מהגהינום, הרחיקו עצמכם מלשון הרע, ואתם זוכים בעולם הזה ובעולם הבא". )מדרש תנחומא מצורע(. 
"החפץ חיים" רבנו ישראל מאיר הכהן מראדין מונה שלושים ואחת מצוות עשה ולא תעשה הקשורות בלשון הרע, והמדבר או השומע לשון הרע, עלול להיכשל בהם. לכן על האיש המתרחק מלדבר וכן מלשמוע לשון הרע יאמר: "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב נצור לשונך מרע, ושפתיך מדבר מרמה" )תהילים לד, יג יד(. – – הפרק הראשון בספר "נצור לשונך מדריך להלכות לשון הרע" מפרט את שלושים ואחת העבירות הנ"ל. – "החפץ חיים" כתב ספרים רבים ובניהם "המשנה ברורה" ביאור רב היקף בן ששה חלקים על חלק "אורח חיים" – ב"שולחן ערוך" בו עמל עשרים ושמונה שבים. ספר שהתקבל על כלל עם ישראל. הוא כתב עוד ספרים כמו "אהבת חסד" על מצוות הצדקה וגמילות חסדים. "ליקוטי הלכות" על דיני בית המקדש ללומדים את סדר "קדשים".

"מחנה ישראל" לחיילי ישראל באירופה בו הדריך אותם איך לקיים את מצוות התורה גם בצבא הגויים. "קונטרס מדות ומשקלות" על עניני מסחר. בכל זאת, שם הספר שהפך לשם נרדף שלו, הוא "חפץ חיים" אותו כתב על דיני השמירה מלשון הרע ע"פ הפסוק "מי האיש החפץ חיים… נצור לשונך מרע, ושפתיך מדבר מרמה". זהו ספר שראוי ללמוד אותו, ובעיקר ליישם את הנלמד בו. כמו כן, מן הראוי שמגידי שיעורים יקבוע שיעורים מתוך הספר, ובפרט כיום שישנם ספרים המבוססים על הספר "חפץ חיים" כמו "נצור לשונך מדריך להלכות – לשון הרע", וכן הספר: "חפץ חיים השיעור היומי". –הרמב"ם קבע כלל שאותו כדאי לזכור תמיד לפני שמדברים על אחרים: כל דבר שאם יתפרסם יוכל לגרום לחבר והיזק בגופו, או בממונו, או להצר לו, או להפחידו הרי זה לשון הרע. –
הסביבה שלנו המרושתת כיום באמצעי תקשורת רבים ורעים, ובפרט דרך האינטרנט לרבות אתרים "דתיים וחרדיים", נגועה בלשון הרע, רכילות וחיפוש חסרונות אצל הזולת.
שומר נפשו ירחק גם מהם.

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 185 מנויים נוספים

אפריל 2015
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
רשימת הנושאים באתר