טללי אורות בתורת "רבנו "אור החיים" הק' לפרשת "פנחס".הרב משה אסולין שמיר.

Asilah

טללי אורות בתורת "רבנו "אור החיים" הק' לפרשת "פנחס".

מאת: הרב משה אסולין שמיר.

"פנחס בן אלעזר הכהן השיב את חמתי מעל בני ישראל בקנאו את קנאתי… הנני נותן לו את בריתי שלום.

                   והיתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם" (פנחס כה, יא–יג).

הזוהר: "פנחס הוא אליהו". (רעיא מהימנא פנחס רטו ע"א)

אמר ריש לקיש: "הוא פנחס הוא אליהו" (מדרש אגדה במדבר כה יג).

"איש דורות שנים עשר ראו עיניו" – האריך ימים 300 שנה (ב"ר מ, ג).

אליהו הנביא מלווה אותנו בברית מילה ומתגלה לצדיקים,

 ננסה לבדוק מי זה אליהו הנביא? ואולי יתגלה אלינו ולכם…

  • "פנחס הוא אליהו" בתורת הנגלה.

בסוף פרשת "בלק", התורה מתארת את מעשה פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן  המקנא לשם אלוקיו והורג את זמרי בן סלוא – נשיא שבט שמעון, ואת כזבי בת צור {ביתו של בלק מלך מואב}.

"וַיֵּשֶׁב יִשְׂרָאֵל, בַּשִּׁטִּים; וַיָּחֶל הָעָם, לִזְנוֹת אֶל בְּנוֹת מוֹאָב. וַתִּקְרֶאן לָעָם, לְזִבְחֵי אֱלֹוקיהֶן, וַיֹּאכַל הָעָם, וַיִּשְׁתַּחֲווּ לֵאלֹוקיהֶן. וַיִּצָּמֶד יִשְׂרָאֵל לְבַעַל פְּעוֹר; וַיִּחַר אַף ה' בְּיִשְׂרָאֵל. וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה, קַח אֶת כָּל רָאשֵׁי הָעָם וְהוֹקַע אוֹתָם לה' נֶגֶד הַשָּׁמֶשׁ; וְיָשֹׁב חֲרוֹן אַף ה' מִיִּשְׂרָאֵל. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה, אֶל שֹׁפְטֵי יִשְׂרָאֵל: הִרְגוּ אִישׁ אֲנָשָׁיו, הַנִּצְמָדִים לְבַעַל פְּעוֹר. וְהִנֵּה אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל בָּא, וַיַּקְרֵב אֶל אֶחָיו אֶת הַמִּדְיָנִית, לְעֵינֵי מֹשֶׁה, וּלְעֵינֵי כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל; וְהֵמָּה בֹכִים, פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד. וַיַּרְא  פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן; וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה וַיִּקַּח רֹמַח בְּיָדוֹ. וַיָּבֹא אַחַר אִישׁ יִשְׂרָאֵל אֶל הַקֻּבָּה, וַיִּדְקֹר אֶת שְׁנֵיהֶם: אֵת אִישׁ יִשְׂרָאֵל, וְאֶת הָאִשָּׁה אֶל קֳבָתָהּ; וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה  מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וַיִּהְיוּ הַמֵּתִים בַּמַּגֵּפָה, אַרְבָּעָה וְעֶשְׂרִים אָלֶף" (במדבר כה ו – טו).

ואילו בתחילת פרשת פנחס, התורה מתארת את השכר אותו קיבל פנחס:

"וידבר ה' אל משה לאמר: פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן, הֵשִׁיב אֶת חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקַנְאוֹ אֶת קִנְאָתִי בְּתוֹכָם; וְלֹא כִלִּיתִי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקִנְאָתִי. לָכֵן אֱמֹר: הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת בְּרִיתִי שָׁלוֹם. וְהָיְתָה לּוֹ וּלְזַרְעוֹ אַחֲרָיו בְּרִית כְּהֻנַּת עוֹלָם, תַּחַת אֲשֶׁר קִנֵּא לֵאלֹהָיו, וַיְכַפֵּר עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וְשֵׁם אִישׁ יִשְׂרָאֵל הַמֻּכֶּה אֲשֶׁר הֻכָּה אֶת הַמִּדְיָנִית, זִמְרִי בֶּן סָלוּא, נְשִׂיא בֵית אָב לַשִּׁמְעֹנִי. וְשֵׁם הָאִשָּׁה הַמֻּכָּה הַמִּדְיָנִית, כָּזְבִּי בַת צוּר: רֹאשׁ אֻמּוֹת בֵּית אָב בְּמִדְיָן, הוּא".

  1. רבנו "אור החיים" הקדוש שואל: מדוע בתיאור המעשה בסוף פרשת בלק לא נזכרו שמות החוטאים ככתוב: "וידקור את שניהם את איש ישראל ואת האשה אל קבתה", והם נזכרו רק בתחילת "פנחס".
  2. כמו כן, מדוע התורה חילקה בין מעשה פנחס בסוף פרשת בלק לקבלת השכר בתחילת פרשת פנחס, ולא נאמרו בפרשה אחת.
  3. איך יתכן שעל קנאות המלווה ברצח של נשיא שבט מישראל, פנחס מקבל פרס – ברית שלום וכהונת עולם המסמלות את השלום, דבר המנוגד לרצח אותו ביצע?

רבנו "אור החיים" הקדוש משיב לשאלה הראשונה מדוע בתיאור המעשה בסוף פרשת בלק לא נזכרו שמות החוטאים ככתוב: "וידקור את שניהם את איש ישראל ואת האשה אל קובתה", והם נזכרו רק בתחילת "פנחס".

להלן דברי קודשו: "ושם איש ישראל – קשה, ממה נפשך, אם חפץ ה' לגלות המוכים היה לו להזכירם בשעת מעשה כשאמר "והנה איש מבני ישראל" (כה ו'), שם היה מקום להזכירו ולומר והנה איש וגו' זמרי וגו', וכשהזכיר גם כן המדינית היה לו להזכיר שמה. ואם התורה כסתה עליהם כדרך שכסתה על "המקושש בשבת", למה נמלך להזכיר שמם והוצרך גם כן להוסיף עוד תיבות יתירות בתורה שאם היה מזכיר שמם למעלה לא היה צריך לומר פעם שניה "ושם איש וגו' ושם האשה וגו'". לאחר הרחבת השאלה, עונה רבנו אוה"ח הק' כך: "אכן הנה האדון ברוך הוא אינו חפץ לזלזל אפילו ברשעים לפרסם מי בעלי דברים המתועבים, ומקושש יוכיח. גם במה שלפנינו תראה שלא גילה אותם בשעת מעשה אלא דווקא אחר שהזכיר שבח פנחס אשר פעל ועשה מהמפעל הטוב שקנא לה' וכפר על בני ישראל, זכר גם כן, כי לא קנא באדם פחות אלא באדם גדול נשיא בית אב עם האשה ראש הקליפות ואביה מלך, כאומרו ראש אומות בית אב ונתעבה במיתה בזויה לעין כל, ובכל כיוצא בזה שמו יתברך מתקדשאלא באמצעות דבר זה שעשה הקנאה בנשיא ונתקדש שמו קידוש גדול ונכנעה כח הס"מ …". כלומר, ע"י פרסום שמו של זמרי שהיה נשיא שבט שמעו וכזבי שהייתה בת מלך – התקדש שמו יתברך עוד יותר, "ונמאס העוון כל כך בעיני כל".

נימוק שני:  "עוד נראה כי טעם שלא הזכיר ה' שמו למעלה (בלק, פרק כה, ו) לפי שעדיין לא עשה מעשה אלא חשב לעשות, וכל עוד שלא עשה, לא תבזהו התורה להזכיר שמו, ואחר שכבר עשה מעשה, פרסם ה' שמו כי מצוה לפרסם הרשעים… ובכל כיוצא בזה". כשיש תועלת בכך לציבור.

  1. 2. על השאלה השנייה מדוע חילקה התורה בין המעשה לשכר בשתי פרשיות? חכמים אומרים שמכאן לומדים מסר חשוב: אין לנהוג בקנאות, ולפני שעושים מעשה חייבים להמתין ולחשוב בבחינת "סוף מעשה במחשבה תחילה", לכן הפרידו בין המעשה לשכר בשתי פרשיות.
  1. 3. לשאלה השלישית מדוע פנחס מקבל שכר של שלום וכהונת ברית עולם על מעשהו?

הקנאות היא דבר פסול מעקרו, ועל כך מסופר בירושלמי בשם רבי יהודה בן פזי : "בקשו חכמים לנדותו, אילולי שקפצה עליו רוח הקודש ואמרה: "והייתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם". 

במעשה פנחס, התורה מעידה באופן מפורש שהוא קינא לאלוקיו , ולא הייתה לו שום נגיעה אישית ומטרתו הייתה להפסיק את המגפה, ולעשות שלום בין הקב"ה לעם ישראל כדברי רבנו אוה"ח הק' לפסוק: "והייתה לו ולזרעו אחריו ברית כהונת עולם תחת אשר קינא לאלוקיו ויכפר על בני ישראל" (במדבר כה' יג').  וכדברי קודשו: "נתן טעם למה שבחר לו יה לזכות בכהונה בתורת מתנה מה' ולא מכוח אביו, אמר: "תחת אשר קינא לאלוקיו" – הוא עשה לאלוקיו וחס על כבודו- גם אלוקיו ירוממהו… וכנגד מה שאמר שתהיה לו שלום וגם תהיה לזרעו – אמר הכתוב: ויכפר על בני ישראל, פרוש שעשה שלום בין ישראל ובין אביהם שבשמים…"

מכאן שפנחס פעל מתוך אהבת השלום , לא רק אוהב שלום, אלא גם רודף שלום, כך שלקנאות פנחס הייתה מטרה להשכין שלום בין הקב"ה לעם ישראל, ולכן זכה לשכר בהתאם.

הנציב מוולוז'ין בעל הפירוש "העמק דבר" (במדבר כה' יב'):

"כי טבע המעשה שעשה פנחס להרוג נפש בידו, היה נותן להשאיר בלב ורגש עז גם אחר כך, אבל כאשר היה לשם שמים, משום הכי באה הברכה שהיא תמיד בנחת ובמידת השלום".

 ידוע שאדם שהורג נפש, לעולם יחוש ייסורי מצפון כל חייו , אך כאן הקב"ה מברך את פנחס שיחיה בשלום עם עצמו. כלומר ברכת השלום היא יותר לפנחס בינו לבין עצמו.

רבי משולם ראטה כותב בשו"ת "קול מבשר" שברכת "למינים ולמלשינים" בתפילת העמידה המלאה בקללות כנגד אויבי עם ישראל ואויבי הקב"ה, צריך שיהיה בה כוונה יתירה ומחשבה טהורה, שלא תהא מעורבת בשום פניה צדדית לצורך עצמנו, רק הכל לשם שמיים.  ע"פ הדרישות שהוצגו על מנת לחבר את ברכת המינים, ניתן להבין מדוע נבחר דווקא צדיק גדול כשמואל הקטן, לתקנה. על כך אומר הרב קוק: "רק שמואל הקטן היה ראוי לתקן את ברכת המינים. הוא דרש תמיד את הפסוק במשלי: "בנפול אויבך אל תשמח" (פרקי אבות פרק ד, אמירה שמבטאת הסרת כל רגש שנאה מהלב גם לשונאי נפשו. כלומר, לא היה בו שנאה אישית לאף אדם! ולכן הברכה תוקנה מתוך רגשי לב טהור לתכלית הטוב האמתי הכללי, קידוש שם שמים בעולם, ולא מתוך שנאה לאותם אנשים." (בעין אי"ה ברכות כח').

הרמח"ל אומר:  "הענף השלישי הוא הקנאה שיהיה אדם מקנא לשם קודשו, שונא את משנאיו ומשתדל להכניעם במה שיוכל כדי שתהיה עבודתו יתברך נעשית, וכבודו מתרבה" ( מסילת ישרים כ').

קיימת קינאה לה', וקיימת קינאה אישית כדברי קהלת: "וראיתי אני את כל העמל ואת כל כישרון המעשה כי היא קינאת איש מרעהו" וחז"ל אמרו על האנשים שאין בהם קינאה אישית: גופם לא נאכל במותם על ידי תולעים, ואילו על הקנאים נאמר בישעיה "ותולעתם לא תכבה".

 בפרשת דינה ושכם בן חמור. אמרו שמעון ולוי ליעקב אבינו לאחר שחיסלו את תושבי שכם: "הכזונה יעשה את אחותנו". זו קינאה אישית, ולכן יעקב אבינו אמר להם בסוף פרשת ויחי: "שמעון ולוי אחים כלי חמס… ארור אפם כי עז ועברתם כי קשתה – אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל".  את האנשים הקנאים יש לפזר, אחרת יהיו אסונות נוראיים במקום אחד. לוי תיקן את הקנאות האישית, בכך שלאחר חטא העגל אומר משה: "מי לה' אֵלָי; וַיֵּאָסְפוּ אֵלָיו כָּל בְּנֵי לֵוִי", והרגו את אותם האנשים שעבדו את העגל, ובכך עידנו את מידת הקנאות לכיוון אמוני, לכן קיבלו את תפקיד הכהונה שיש בו הקרבת קורבנות שכל מהותם דם ושחיטה, אך כשזו נעשית מתוך קנאות לה', הדבר נחשב לחיובי.

שבט שמעון לעומת זאת, לא תיקן את מידת הקנאות בה היה נגוע, ובפרשתנו אנו רואים את מעשה זמרי שהיה נשיא לשבט שמעון שהחליט הוא ושבטו להתגרות במשה רבנו איש שבט לוי. כנראה שקנא בשבט לוי על שתקנו את דרכם. 

חז"ל אומרים שכאשר זמרי בן סלוא מגיע לפני משה ומציג בפניו את האשה המדינית ושואל אותו: "אשה זו מותרת או אסורה. אם תאמר אסורה, בת יתרו שהיא מדינית מי היתרה לך? המדרש אומר שנעלמה ממנו הלכה. יש המסבירים את הביטוי "נעלמה ממנו הלכה שהבועל ארמית קנאים פוגעים בו", שאכן משה ידע את ההלכה אבל לא רצה לענות, כיון שהייתה לו נגיעה אישית בכך שאשתו הייתה בת יתרו כהן מדין. במקרה כזה, לא יעזרו לו שום תירוצים

"פנחס הוא אליהו" בתורת הנסתר.

הזוהר הק' מספר שכאשר רבי שמעון בר יוחאי עסק בסוגיה הנ"ל, בא בנו רבי אלעזר ושאלו: נדב ואביהוא מה מעשיהם ב"פנחס"? הרי פנחס היה בחיים כאשר הם מתו. אם כן איך יתכן שנשמותיהם התגלגלו אצלו? על כך ענה לו רבי שמעון: בני, סוד עליון כאן, וכך הוא: בשעה שנדב ואביהוא הסתלקו מן העולם, לא היו מסתתרים תחת כנפי הסלע הקדוש, היות ובנים לא היו להם, ובכך מיעטו דיוקן של מלך. מצד שני, היו ראויים לשמש בכהונה הגדולה בגלל צדקותם כפי שמתאר בהרחבה רבנו אוה"ח הק' בראשית פרשת "בחקתי".

בשעה שפנחס קינא לה' והרג את זמרי בן סלוא וכזבי בת צור ויצא מן האוהל, התייצבו מולו 24,000 מאנשי שבט שמעון שביקשו לעשות בו שפטים, דבר שגרם לנשמתו לפרוח מרוב פחד. הקב"ה יודע תעלומות שידע בבירור שכל כוונתו לשם שמים, מעבר בנשמת פנחס את שתי הנשמות הקדושות של נדב ואביהוא, ובכך פנחס הפך לאדם אחר, כך שיכול להמשיך לשמש ככהן גדול האמון על ברית שלום, היות והוא כבר לא הרוצח. לכן נכפלה המלה בן – "פינחס בן  אלעזר – בן אהרן הכהן". כלומר, הוא ראוי לכהונה כמו אהרן כדברי השל"ה הק' (תורה אור, פנחס ב). 

הזוהר הק' בפרשת כי תישא (קצ"א) אומר: "פנחס הוא אליהו". במדרש אגדה (במדבר כה') אומר ריש לקיש: הוא פנחס הוא אליהו – שתי הנשמות שהיו אצל פנחס באו בגלגול אצל אליהו הנביא שגם הוא קינא לאלוקיו, מסורת זו מובאת גם בפרקי רבי אליעזר מז'.

רבנו "אור החיים" הקדוש: "ובדרך רמז יתבאר על פי דבריהם ז"ל שאמרו פנחס הוא אליהו, אשר הוא עתיד לבשר עם ישראל בגלות האחרונה… להשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם" (מלאכי ג' כד'),  ולכן נאמר "בקנאו את קינאתי" (במדבר כה' יא') = שתי קנאות. הראשונה: קינאת פנחס, ואילו השנייה = בתקופה אליהו. אצל אליהו נאמר "קנא קינאתי לה' (מלכים א' יט') הוא רומז על קינאת פנחס ועל קנאתו שלו, ותפקיד הקנאה הוא: "לעשות שלום בעולם" (שיר השירים רבא ד' ה'). וכן כדברי ריש לקיש שאמר: "פנחס הוא אליהו". אמר לו הקב"ה: אתה נתת שלום ביני ובין בני ישראל, אף לעתיד לבוא {בגאולה האחרונה}, אתה עתיד ליתן שלום ביני ובניהם שנאמר: "הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא" (מלאכי ג' כג'). ועל הכתוב בפרשתנו: "והייתה לו ולזרעו אחריו – שיהיו מבורכים ממני לעולם".

רבנו אוה"ח הק' לומד מכפילות הביטויים אצל פנחס: "בקנאו את קנאתי", וכן מכפילות הביטויים אצל אליהו: "קנא קנאתי לה' – הוא לומד על "פנחס הוא אליהו" כשהכוונה לאותו אדם החי בתקופות שונות החל מתקופת משה רבנו ופנחס, דרך תקופת המלך אחאב בה היה חי אליהו, וכלה בגאולה העתידה. כלומר, כל אחד מהם רמז לתקופתו ולתקופה השניה.

 

אותן שתי הנשמות שעברו בגלגול מנדב ואביהוא לפנחס, ומפנחס לאליהו הנביא, עברו גם לאלישע הנביא , שם נאמר "וַיִּקַּח אֵלִיָּהוּ אֶת-אַדַּרְתּוֹ וַיִּגְלֹם וַיַּכֶּה אֶת הַמַּיִם, וַיֵּחָצוּ הֵנָּה וָהֵנָּה; וַיַּעַבְרוּ שְׁנֵיהֶם, בֶּחָרָבָה.  וַיְהִי כְעָבְרָם ואֵלִיָּהוּ אָמַר אֶל אֱלִישָׁע שְׁאַל מָה אֶעֱשֶׂה לָּךְ, בְּטֶרֶם, אֶלָּקַח מֵעִמָּךְ; וַיֹּאמֶר אֱלִישָׁע, וִיהִי נָא פִּי- שְׁנַיִם בְּרוּחֲךָ אֵלָי".

מהביטוי "נא" לומדים את ראשי התיבות של נדב ו – אביהוא שהיו בנשמתו של אליהו. כלומר, הנביא אלישע ביקש לקבל את שת הנשמות שהיו לאליהו, אותן אכן קיבל. 

 

רבנו "אור החיים" הקדוש אומר שישנם שני יעודים בברכת ה' לפנחס ולזרעו, וזה כנגד שני דברים שעשה פנחס.

  • ברית שלום- כנגד קנאתו לה' – ורמז גם לקנאת אליהו שהוא משורש נשמתו של פנחס שקינא לה' על שעבד העם לעבודה זרה .
  • קיבל ברית כהונת עולם כיון שבמעשהו כיפר על עוונות בני ישראל במדבר, וימשיך לכפר על עם ישראל בכל הדורות כיון שהיה כהן בבחינת "וכפר עליו הכהן" (ויקרא יד' כ')

בכל ברית מילה מופיעה דמותו המסתורית של אליהו הנביא כדי שיראה כיצד עם ישראל שומר את בריתו של הקב"ה, היות והוא אמר: "וַיֹּאמֶר קַנֹּא קִנֵּאתִי לֹהֵי צְבָאוֹת, כִּי עָזְבוּ בְרִיתְךָ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. אֶת מִזְבְּחֹתֶיךָ הָרָסוּ, וְאֶת נְבִיאֶיךָ הָרְגוּ בֶחָרֶב; וָאִוָּתֵר אֲנִי לְבַדִּי, וַיְבַקְשׁוּ אֶת-נַפְשִׁי לְקַחְתָּהּ".

המדרש (סדר אליהו זוטא ח') אומר: היה צריך אליהו לסנגר על עם ישראל שהרי לא כולם ביקשו להורגו אלא רק איזבל, והוא לא היה הנביא היחיד הנותר , אלא היו עוד 100 נביאים שאותם החביא הנביא עובדיה, לכן התבקש אליהו ע"י הקב"ה להעביר את שרביט הנבואה לתלמידו אלישע,  ולהגיע לכל ברית כדי לראות שאכן קיים שלום בין הקב"ה לישראל, בקיום מצוות ברית המילה.

 

המשורר רבי דוד חסין (מגדולי פייטני מרוקו) כתב שיר לכבוד אליהו הנביא בשם: "אערוך מהלל ניבי /  לפני אלוקי אבי / לכבוד חמדת לבבי / אליהו הנביא". את השיר נוהגים לשיר בברית מילה בו  מתאר המשורר על פי תרשים זרימה את כל הניסים שאירעו לפנחס המקנא לאלוקיו, וכן את כל הניסים שהיו לאליהו הנביא. לאורך השיר הוא משתמש בביטוי: "פנחס הוא אליהו / הנביא יקראוהו… בקדושה ובטהרה / עלה עלה בסערה / אליו אלישע קרא / ויאמר אבי אבי". כלומר, גם הוא סובר שאלישע הוא משורש נשמתו של רבו אליהו שהוא משורש נשמתו של פנחס.

"פנחס הוא אליהו" בתורת גלגולי נשמות על פי הקבלה.

מהו גלגול נשמה? על פי שער הגלגולים לרבנו חיים ויטל תלמידו של האר"י הק', המוות אינו סיום סופי של האדם, אלא מעבר למציאות גשמית אחרת ע"י הגלמות נשמת המת אצל אדם אחר, בעל חי או דומם לא עלינו.

התפיסה הזו מופיעה כבר בזוהר הקדוש ע"י רבי שמעון בר יוחאי שאמר "רזא דגלגולא" = סוד הגלגול, בעניין אי קיום מצוות שבין אדם לחברו דבר הגורם לאדם לחזור בגלגול כדי לתקן. התופעה הנ"ל החלה לקבל תאוצה בתקופת האר"י הק' ותלמידיו כפי שזה בא לידי ביטוי בשער הגלגולים של המהרח"ו.

מדוע באים בגלגול? הנשמות חצובות תחת כסא הכבוד ונהנות מזיו השכינה. הנשמות אוכלות בחינם בכך שנהנות מ"נהמא דכיסופא" = לחם בושה, לכן הקב"ה מוריד את הנשמות לעולם העשייה בו האדם מקיים את מצוות ה' וכך זוכה לשוב לגן עדן מקור מחצבו בזכות ולא בחסד. באדם הראשון היו כלולות כל הנשמות של עם ישראל. לאחר שאכל מעץ הדעת, נפגמו אתו כל נשמות עם ישראל, כל אחת לפי מעמדה בנשמת אדם הראשון, לכן צריכות לחזור לתיקון הפגם. האבות לדוגמא כללו את כל נשמות עם ישראל וניסו לתקן. זה עבר ל-יב שבטי י-ה, אח"כ לשבעים נפש בני יעקב, אחרי זה לששים ריבוא יוצאי מצרים. לדוגמא, אברהם אבינו בא לתקן את חטא עבודה זרה בו חטא אדם הראשון בכך שאכל מעץ הדעת בניגוד לצו האלוקי.

בכל אדם ישנם שלושה חלקי רוחניות: נפש, רוח ונשמה, ועליו לתקנם ולהבריקם כביום נתינתם.

גם בעולם המבחנים – ישנו מועד א' ב' וכו'. אין ארוחות חינם בעולמנו, "אדם לעמל יולד", וצריכים לעמול קשה בגן הילדים, בבית ספר, בצבא, בישיבה, בהקמת משפחה, ובעצם איפה לא. כך בעולם הזה מול עולם הבא. מכירים את הקריין בג'יפי- אס הקורא לנו: בצע פרסה…

להלן מספר הוכחות לתורת הגלגולים: "ממית ומחיה" – ממית עכשיו, ומחיה אותו בגלגול הבא. "ורפה ירפה" –אדם שגרם נזקים רפאויים, יחזור בגלגול כדי לתקן. "דור הולך, ודור בא" – רבי נחוניה בן הקנה אומר הדור שהולך הוא הדור הבא אחר כך ע"י הגלגול.

בהקדמה לשער הגלגולים מובאות דוגמאות לגלגולים: הבא על הגדה, מתגלגל בגויה. הבא על גויה, מתגלגל בפרוצה יהודיה. המדבר לשון הרע, מתגלגל בדומם. הבא על אשת איש, מתגלגל עם האשה בריחים. מי שאינו מברך ברכת הנהין, מתגלגל במים. יש המתגלגלים בבעלי חיים. כל זה במידה ולא עשה תשובה. אבל אם עשה תשובה אמיתית – אין דבר העומד בפני שערי תשובה.

רבנו בחיי אומר שאותם {עשרים וארבעה אלף אנשי שכם} שנהרגו ע"י שמעון ולוי לאחר שטימאו את אחותם דינה,, באו בגלגול בשבט שמעון שחטאו במעשה זמרי. שמעון בן יעקב בא בגלגול בזמרי. נשיא השבט. אנשי שבט שמעון באו בגלגול בעשרים וארבעה תלמידי רבי עקיבא. רבי עקיבא בא בגלגול זמרי. זמרי בן סלוא גימטריא של עקיבא בן יוסף. אשת טורנסרופוס הייתה גלגול כזבי בת צור שהתגיירה והתחתנה והעשירה את רבי עקיבא והעמידה את ישיבתו.

כל זה מסביר את דברי הגמרא (יבמות סב. ע"ב) שתלמידי רבי עקיבא לא נהגו כבוד זה בזה. הייתכן? וכי רבי עקיבא חשוד על כך שלא העיר להם. אלא, התשובה לכך היא שבאו בגלגול לתקן את הגלגולים הקודמים, ובכך הצליחו.

 

"וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיוֹתָם כֹּאֲבִים וַיִּקְחוּ שְׁנֵי בְנֵי יַעֲקֹב שִׁמְעוֹן וְלֵוִי אֲחֵי דִינָה אִישׁ חַרְבּוֹ וַיָּבֹאוּ עַל הָעִיר בֶּטַח וַיַּהַרְגוּ כָּל זָכָר: (בראשית לד, כה). (עשרים וארבעה אלף גברים) כפי שכתב בספר "מגלה עמוקות" על התורה – פרשת וישב.

יעקב אמר ליוסף: "הלא אחיך רועים בשכם". מה עשו בשכם הלא לא היה להם לסכן נפשם כי מתי מספר היו והרגו כ"ד אלף איש על לא חמס בכפם, גרים גרורים עד שנענשו שבט שמעון עליהם ונתדבקו בהם אח"כ כ"ד אלף איש משבט שמעון …

ברור כל אנשי שכם ע"י שמעון ולוי החל בברית המילה של אנשי שכם, לאחר מכן בספר במדבר.

"וְהִנֵּה אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל בָּא וַיַּקְרֵב אֶל אֶחָיו אֶת הַמִּדְיָנִית לְעֵינֵי משֶׁה וּלְעֵינֵי כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְהֵמָּה בֹכִים פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד"

זהו החלק של שמעון, זמרי בן סלוא, שמברר את עשרים וארבעה אלף אנשי שכם,  שנאמר בספר במדבר פרק כה:  "וַיִּהְיוּ הַמֵּתִים בַּמַּגֵּפָה אַרְבָּעָה וְעֶשְׂרִים אָלֶף"

ובירורם הסופי היה בעשרים וארבעה אלף תלמידי רבי עקיבא. כפי שאמר בכתבי הרמ"ע מפאנו – ספר גלגולי נשמות – אות כ: "וזמרי הוא היה בן דינה קודם שנשאה שמעון, והכ"ד אלף שהמית משבט שמעון בשכם, הם הכ"ד אלף תלמידי רבי עקיבא שמתו שלא חלקו כבוד זה לזה, בזכרם עוון שטים שלא הוטהרו ממנו, עד אשר יחדיו יכלו ומתו מותא תניינא (מות שני):

הנה נגלה סוד תיקון נפשות תלמידי רבי עקיבא שבירורם החל במעשה שמעון ולוי בבני שכם, עובר דרך בני שבט שמעון, ומגיע לתלמידי רבי עקיבא שתוקנו לגמרי אחר מותם בברור האחרון, ומכך נלמד שבכל גלגול נצרפים החלקים הרוחניים, ובייסורים מוסרים (נשרפים, נמחקים) כל הסיגים והקליפות עד ברור החלקים הרוחניים להיותם ראויים לחיי עולם הנצח הטוב.

בכתבי האר"י ז"ל מובא, שרבי עקיבא הוא גלגולו של זמרי בן סלוא (השם "עקיבא בן יוסף" עם האותיות הוא בגימטריא "זמרי בן סלוא"), והיינו שנשמת זמרי חזרה בגלגול כדי לתקן את מה שחטא עם כזבי בת צור. זמרי היה נשיא שבט שמעון, היה בדרגה רוחנית גבוהה מאוד, וירד מדרגתו ע"י חטאו, ובכן כשהתגלגל, נולד בתור עם הארץ (רבי עקיבא עד גיל 40 לא ידע אפי' לקרוא), והיה צריך להתעלות ברוחניות עד דרגת רבי עקיבא. כיון שזמרי ירד ברוחניות ע"י אשה, לכן גם עלייתו בהיותו רבי עקיבא, היתה ע"י העידוד והמסירות של אשתו רחל. גם 24 אלף גברים משבט שמעון שנגררו אחרי זמרי בן סלו וחטאו כמותו, חזרו בגלגול בתור 24 אלף תלמידי רבי עקיבא, וכיון שידעו ברוח הקודש על מצבם הרוחני בגלגול הקודם, לא נהגו כבוד זה בזה. פטירתם הטרגית, היתה בין היתר, כדי לכפר על גלגולם הקודם.

"יִבָּנֶה הַמִּקְדָּשׁ  עִיר צִיּוֹן תְּמַלֵּא /

 וְשָׁם נָשִׁיר שִׁיר חָדָשּׁ וברְנָנָה נַעֲלֶה".

               חורבן בית ראשון ובית שניובנין הבית השלישי.

משיח בן יוסף – משיח בן דוד – מלכות ה' בעולם.

"בני יהודה ער ואונן, וימת ער ואונן בארץ כנען. ויהיו בני יהודה למשפחתם:

לשלה משפחת השלני / לפרץ משפחת הפרצי /

לזרח משפחת הזרחי / לחמול משפחת החמולי. (פנחס כו, יט-כב)

 

רבנו "אור החיים" הק' מתאר את התהליכים ההיסטוריוגרפיים של חורבן בית המקדש הראשון והשני, בנין המקדש  השלישי, משיח בן יוסף ובן דוד –  על פי "תורת השמות" ומשמעותם הנומרולוגית קבלית, של שמות יהודה ובניו בפרשתנו.

ליהודה נולדו שלשה בנים מאשתו הראשונה "בת איש עדולמי ושמו שוע"" ער, אונן ושלה.

על הבן הבכור  ער, נאמר: "ויהי ער בכור יהודה רע בעיני ה', וימיתהו ה'", על כך שבמקום לקיים מצוות "פרו ורבו", שיחת את זרעו ארצה כדי שאשתו לא תתעבר ויוכחש יופיה" (רש"י). הבן השני אונן יבם את אשת אחיו תמר, אבל גם הוא הלך בדרכי אחיו בכך ש"שיחת ארצה לבלתי נתון זרע לאחיו", דבר שהיה "רע בעיני ה' אשר עשה, וימת גם אותו". (בראשית לח). יהודה הבטיח לתמר שכאשר שלה בנו הקטן יגדל, יינתן לה ליבום, דבר שלא התכונן לקיים כדברי הכתוב:  "כי אמר פן ימות גם הוא כאחיו", ורש"י מפרש: דוחה אותה בקש שלא היה בדעתו להשיאה לו".

 תמר לא נשארה חייבת, והחליטה להעמיד צאצאים מיהודה – זרע המלכות, ואכן ילדה את פרץ וזרח.

בסוף מגילת רות, נימנו 10 דורות של צדיקים מ פרץ דרך נחשון בן עמינדב, בועז וישי, וכלה בדוד מלך ישראל שהוא המעולה שבמלכים המשמש כרגל רביעית במרכבה, ומזרעו יצמח ויפרח ובקרוב – מלך המשיח המציץ אחר כותלנו.

תיקון מעשה העגל בימינו.

ביום י"ז בתמוז אירעו לעם ישראל חמשה דברים. באירוע הראשון, משה רבנו הוריד את הלוחות הראשונות אותן שבר בגלל חטא  העגל וזאת לאחר שפרחו האותיות אותן חרט הקב"ה. האר"י הקדוש אומר שהאותיות הנ"ל נשמרות כפיקדון אצל הקב"ה, ואותן אנו יכולים להוריד ע"י תיקון חטא העגל – בו אנו נגועים, ונוריד מעצמנו את השתעבדותנו להבלי העולם הזה בהם משופע דורנו, החל מאהבת עולם החומר ובראשו אהבת הכסף והמותרות הפורצות והקורצות  מכל עבר, דרך מחלת הדור המשתקפת בשוטטות  בסמרטפונים ככתוב "וישב ישראל בשיטים – ויחל העם לזנות".

 די לראות איך  מבוגרים, נערים וילדים משוטטים בסמרטפונים בבחינת "בשבתך בביתך, ובלכתך בדרך…" .

רבנו "אור החיים" הקדוש אומר: "פרשה זו, תרמוז מאורעות עם ישראל…

"ער" –  ירמוז לחורבן בית ראשון. "אונן" –  לבית שני. "שלה" –   נתכוון למושיע ורב, הבא לגאול מגלות אחרון… דורו של משיח. "השלונ" – שלו אני".

גם אומות העולם יבקשו להיות תחת הנהגתו של מלך המשיח.

"לפרץ – משפחת הפרצי" – רמז למלך המשיח.

א. "לשלה – משפחת השלני" – רמז למשיח

 פירוש א: רומז למשיח בן דוד "הבא לגאול מגלות אחרון… וצריכים ישראל להצטער בשבילו ולקוות לישועתו".  "השלני  – אומות העולם יאמרו: "שלו אני", ויקבלו מלכותו.

 פירוש ב:  רומז למשיח בן יוסף "שתפגע בו מידת הדין וימות בעוונות ישראל". "ויכהו שם על השל". חלילא וחס, ולכן צריכים להתפלל בברכת "בונה ירושלים" שלא ייהרג משיח בן יוסף ע"י ארמילוס הר'.

ב. "לפרץ משפחת הפרצי" – מלך המשיח שיבוא מפרץ, יפרוץ לו דרך ככתוב: "המלך פורץ גדר… ואין מוחים בידו", וכן יפרוץ בגוים וינקום בהם על אשר עוללו לעם ישראל לאורך כל הדורות ובפרט אדום.

ג. "ויהיו בני פרץ"- "ויהיו" לשון צער – רומז לחבלי משיח עד שהחכמים: עולא, רבה ורבי יוחנן אמרו: ייתי ולא אחמיניה". כלומר, לא רוצים לחיות בזמנו בגלל הצרות הרבות שיהיו.

ד. "לזרח משפחת הזרחי".  "לזרח" – רמז לכבוד ה' שיזרח עלינו. "וכבוד ה', עליך זרח". (ישעיה ס)

ה ."לחצרון משפחת החצרוני" – מלך המשיח שיבוא מפרץ – יבנה את חצר בית המקדש.

ו. "לחמול משפחת החמולי" – "שיחמול עלינו בכל ענפי החמלה" בעקבתא דמשיחא.

ז. "אלה משפחות יהודה לפקודיהם: ששה ושבעים  אלף וחמש מאות".

 "ששה" – רומז לגאולת מצרים. "שבעים" – לגאולת בבל. "אלף וחמש מאות" רמז לגלות אדום ממנה ניגאל בעזה"י ובקרוב. יש לעיין בהרחבה בדברי רבנו כדי להבין ולהפנים את מה שעלינו לעשות כדי לזרז את גאולתנו.

שבת שלום – משה אסולין שמיר.  0523240298      shamir240298@gmail.com

לע"נ: א"מ זוהרה בת חנה ע"ה. חנה בת מרים ע"ה ועליה בת מרים ע"ה. בתיה בת שרה ע"ה. חניני בת עליה ע"ה.

אמו"ר רבי יוסף בר עליה ע"ה. רבי אברהם בן אסתר ע"ה, ומו"ר אביו המלוב"ן רבי מסעוד אסולין ע"ה.

"וימת ער ואונן בארץ כנען"- רמז לחורבן בית ראשון ובית שני.

א. "ער" = רע. במקום להיות ערים בעבודת ה' – הפכו להיות רעים. – רמז לחורבן בית ראשון.

מות ער ואונן בארץ כנען, רומז לחורבן שני בתי המקדש בארץ כנען שהיא ארץ ישראל, וכדברי קודשו: "כי סילוק השכינה מהם, יקרא מיתה שפרחה הנפש שהיא השכינה, ונשאר הבית מת בעוונות… וטומאה".

 ואילו עם ישראל ישן ונרדם בשמירת המצוות, כאשר העבירה החמורה שבגינה נחרב הבית הייתה – גילוי עריות שזו גם סיבת מות ער – ששיחת זרעו ארצה. (שבת סב ע"ב). גילוי עריות גורם לשפיכות דמים ולעבודה זרה, עבירות בגינן נחרבו בתי המקדש.

ער" מלשון "אני ישנה ולבי ער"  (שיר השירים ה, ב),  שהיה הקב"ה, בו ער בהשגחה גדולה עמנו בבית. 

 ב. "אונן" – אנינות ואונאה– שהיו מצערים איש את רעהו בגלל שנאת חינם – חורבן בית שני.

אונן –  בנו השני של יהודה, ייבם את אשת אחיו תמר, אבל שיחת את זרעו ולא היה מוכן להקים זרע לאחיו ער, דבר הרומז לשנאת חינם שבגינה כידוע נחרב בית המקדש השני. לכן, התיקון יבוא ע"י אהבת חינם בין איש לרעהו ללא הבדל של מוצא ועדה.

  • "בארץ כנען" – רבנו "אור החיים" הק' אומר שבגלל "שישראל לא הורישו את הכנעני… זה סיבב להטותם מדרך המוסר", כפי שרבנו מרחיב לכתוב: "ואם לא תורישו את יושבי הארץ מפניכם, והיה אשר תותירו מהם לשיכים בעיניכם… וצררו אתכם על הארץ". (מסעי לג, נה). כלומר, הגויים ידרשו גם את המקומות בהם אנחנו שולטים כמו נתניה וירושלים, כפי שקורה כיום.

"לפרץ – משפחת הפרצי" – רמז למלך המשיח.

ד. "לשלה – משפחת השלני" – רמז למשיח

 פירוש א: רומז למשיח בן דוד "הבא לגאול מגלות אחרון… וצריכים ישראל להצטער בשבילו ולקוות לישועתו".  "השלני  – אומות העולם יאמרו: "שלו אני", ויקבלו מלכותו.

 פירוש ב:  רומז למשיח בן יוסף "שתפגע בו מידת הדין וימות בעוונות ישראל". "ויכהו שם על השל". חלילא וחס, ולכן צריכים להתפלל בברכת "בונה ירושלים" שלא ייהרג משיח בן יוסף ע"י ארמילוס הר'.

ה. "לפרץ משפחת הפרצי" – מלך המשיח שיבוא מפרץ, יפרוץ לו דרך ככתוב: "המלך פורץ גדר… ואין מוחים בידו", וכן יפרוץ בגוים וינקום בהם על אשר עוללו לעם ישראל לאורך כל הדורות ובפרט אדום.

ו. "ויהיו בני פרץ"- "ויהיו" לשון צער – רומז לחבלי משיח עד שהחכמים: עולא, רבה ורבי יוחנן אמרו: ייתי ולא אחמיניה". כלומר, לא רוצים לחיות בזמנו בגלל הצרות הרבות שיהיו.

ז. "לזרח משפחת הזרחי".  "לזרח" – רמז לכבוד ה' שיזרח עלינו. "וכבוד ה', עליך זרח". (ישעיה ס)

ח ."לחצרון משפחת החצרוני" – מלך המשיח שיבוא מפרץ – יבנה את חצר בית המקדש.

ט. "לחמול משפחת החמולי" – "שיחמול עלינו בכל ענפי החמלה" בעקבתא דמשיחא.

י. "אלה משפחות יהודה לפקודיהם: ששה ושבעים  אלף וחמש מאות".

 "ששה" – רומז לגאולת מצרים. "שבעים" – לגאולת בבל. "אלף וחמש מאות" רמז לגלות אדום ממנה ניגאל בעזה"י ובקרוב. יש לעיין בהרחבה בדברי רבנו כדי להבין ולהפנים את מה שעלינו לעשות כדי לזרז את גאולתנו.

שבת שלום – משה אסולין שמיר.  0523240298      shamir240298@gmail.com

לע"נ: א"מ זוהרה בת חנה ע"ה. חנה בת מרים ע"ה ועליה בת מרים ע"ה. בתיה בת שרה ע"ה. חניני בת עליה ע"ה.

אמו"ר רבי יוסף בר עליה ע"ה. רבי אברהם בן אסתר ע"ה, ומו"ר אביו המלוב"ן רבי מסעוד אסולין ע"ה.

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 184 מנויים נוספים

יולי 2015
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
רשימת הנושאים באתר