לאלא חנו חניני זאוי.נשות חיל במרוקו – אליעזר בשן

נשות חיל במרוקו

חזרה מהתאסלמות ליהדות.

על פי ידיעה שהתפרסמה בשנת 1885שנתיים קודם לכן הגיעה מוגדור לטנג'יר אישה בת למעלה מ-80 יחד עם בעלה. היא הודתה שהתאסלמה בהיותה ילדה ועתה, כאשר סופה קרב, היא מבקשת להגיע לאוראן שבאלג'יריה במטרה לחזור ליהדות. ברצונה למות יהודייה ולהיקבר בבית קברות יהודי. נאמר לה שתוכל לעשות זאת בטנג'יר.

מאבק במיסיונרים.

המאבק במיסיונרים במרוקו נשא אופי עממי, שבא לידי ביטוי בין השאר באלימות. הרופא המיסיונר רוברט קֶר, שליח הכנסיה הפסביטרית של אנגליה, שפעל במרוקו משנת 1886 ואילך, כתב, שמיסיונרית נרגמה באבנים על ידי נשים יהודיות.

נשים ששמרו על המסורת יותר מגברים.

בתקופת החסות של צרפת, כשהיהודים, בעיקר בערי החוף, הושפעו מן התרבות הזרה והחל הכרסום בדבקות במצוות, היו יהודים שחיללו שבת מסיבות כלכליות או משום נוחות. אך הנשים דבקו במסורת יותר מן הגברים. הרב יוסף משאש כתב על אישה, שהשליכה מידי בעלה תיבת סיגריות, משום שעישן בשבת.

הרב שלום משאש דן באישה, שמאסה בבעלה משום שהוא רכב בעגלה עם סוסים בשבת – עילה שהצדיקה לדעתה ניתוק של קשר הנישואין. הרב דוד עובדיה נשאל בשנת תשי"א האם מותר לעקור " עץ מאכל שהזקין ושרשיו יוצאים על הארץ ומשחתים אתלגינתך, ומה גם שענפיו העבים חוסמים בעד קרני השמש מלרדת אל האדמה.

ולכן רצונך לעוקרו ולתת אותו במקום אחר, ועקרת הבית ברוכה אסתר חוששת לעקירה זו. מכאן שהאיה חששה יותר לאיסור כריתת עצי מאכל הנזכרת בתורה ( דברים כ, יט – כ ) מאשר בעלה.

לאלא חנו חניני זאוי.

בירושלים חיה עתה ( הספר יצא לאור בשנת תשס"ד ) צדקת עיוורת בת מאה מתאפילאלת, שעלתה לירושלים דרך אלג'יריה בשנת 1946. האישה, המתגוררת במוסררה, היא נינה של הרב יעקב אביחצירה, שנפטר בשנת 1880 בדרכו ארצה ונקבר בדמנהור אשר במצרים.

אמו של אביה הייתה אסתר לבית אביחצירא ואביה היה יחייא אדהאן, מחבר ספר הפיוטים " אני לדודי ". לאלא חנו עסקה כל חייה בעשיית חסד ובפעילות למען הנזקקים. היא קיבלה סגולות ותרופות מאביה ונהגה לברך את המשכימים לפתחה.

עקרות נהגו לפנות אליה לאחר שעקרות שבירכה אותן נפקדו. בין הסיפורים המסופרים אודותיה : בשנות החמישים, כאשר שרר בארץ מחסור במזון, עזר לה הרב אברהם אלמליח. לאחר שנפצע קשה והרופאים אמרו נואש הדליקה לאלא חנו נר לכבוד אביה וביקשה ממנו לשלוח רפואה לרב. למחרת חלה הטבה במצבו של הרב אלמליח וכעבור זמן מה הבריא לגמרי.

 

היא שאפה לעליית אביה הצדיק ארצה, אך עקב מכשולים שונים לא עלה הדבר בידו. בצר לה לעתה להשתטח על קבריהם של הרב חייא ובניו בטבריה. לאחר שבוע קיבלה ידיעה, שאביה ואחותה מגיעים ארצה. מאז פטירת אביה בי' באדר תשי"ז עורכות לאלא חנו ואחיותיה את ההילולה ביום פטירתו. על פעלה קיבלה בשנת תשנ"ו את התואר " יקיר ירושלים ". ה' יהיה בעזרי ואביא בפניכם, קטעים נרחבים מספרו של הרב הצדיק נכדו של רבי יעקב אביחצירא ", הרב יחייא אדהאן זצוק"ל אשר נמצא ברשותי.

 

סוף הפרק נשים למדניות וצדיקות מאת מורי ורבי פרופסור אליעזר בשן.

Recent Posts

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 138 מנויים נוספים

אוגוסט 2015
א ב ג ד ה ו ש
« יול   ספט »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
רשימת הנושאים באתר