צדיקות ביהדות מרוקו.אליעזר בשן

צדיקות ביהדות מרוקו.נשות חיל

זוהי הרשימה בשלמותה, אותה מביא יששכר בן עמי בספרו " צדיקי מרוקו ונפלאותיהם "

פרק בפני עצמו, הן הנשים הצדיקות הזוכות להערצה. בארץ בהמרובים כל כך הרבה קדושים הן אצל היהודים והן אצל המוסלמים, טבעי היה לצפות למצוא קדושות בקרב הנשים, ואכן המחקר העל  השמות של עשרים וחמש צדיקות אלו שעל קברן משתטחים. הן נקראות לרוב בתואר " לאלה " ( גברת) ולפעמים אמא או בנת . יש כמה צדיקות שהדומה לקדושים, זכו לתהילה לאומית והיו מוכרות לכל יהודי מרוקו, ואחרות שהיו מוכרות באזור מסוים, ולפעמים רק על ידי כפר או כמה משפחות.המחבר אינו מנדב תאריכים מדויקים, ויש קברים שבכלל לא הגיע אליהם, כיוון שהגישה הייתה קשה, כך הוא מציין בספרו.

   אלכוואאתאת – סכורה.

אלה שתי אחיות, לפי מסורת המקום, הן התפרסמו בחייהן במעשי צדקה רבים שעשו. לא ידועים פרטים נוספים, אפילו לא שמותיהן. קבריהן משמשים מקום עלייה לרגל לגברים ונשים, גם לא ידוע תאריך קבוע לעלייה לרגל זו. גם מוסלמים העריצו אותן.

   אמא אסתר – מוגאדור.

שמה המלא הוא אסתר ארטבאז. קבורה בבית הקברות המקומי.

   בנת אל-חמוסתאורירת.

   לאלה לונה בת-כליפארבאט.

התפרסמה במסירותה לרבי יהודה גדול גלעד בחייו ולאחר מותו. היתה צדיקה בראבאט בשם לונה בת-כליפא, היתה מטפלת במדיק בשם רבי יהודה גדול גלעד וכאשר נפטר טפלה במציבה שלו. היתה בת מאה ושלושים שנה כשנפטרה, השתטחו על קברה בזכות זו שטיפלה בצדיק, היתה מרפאת אנשים בפרט בגרון.

   לאלה מימה – תאביה ליד תאליוין.

אישתו של רבי ישראל הכהן הקבור באותו מקום.

   לאלה מרים – נטיפה.

אודות צדיקה זו, ממקור אישי, אימי ילידת המקום יש הרבה סיפורים ונערצת מאוד על ידה, עד עצם היום הזה. נקראת גם לאלה מרים הצדיקה או מאמא מרים. היתה נערצת גם על המוסלמים.

 

   לאלה סול הצדיקהפאס.

סיפורה של זו הצדיקה ידוע לכל.

   לאלה סוליקה ועקניןתיכיראת.

סוליכה ועקנין, אמם של משפחת איית דאחו, היתה צדיקה שאין דומה לה, נהגה לצום, צמה שישים פעמים ששה ימים ( בערבית זה נקרא – אסתייא –

 ( הערה אישית שלי בעלה של אחות סבתי מצד אימי, נהג לעשות כך, ובערב שבת, כיוון שמיעו היו יבשים, מלבד הקידוש והמוציא, היה אוכל כציפור. חזר על זה כעשר פעמים בחייו ואף ערך סעודת מצווה כשהגשים את חלומו, זמן קצר לאחר מכן עלה לארץ נפטר בשיבה טובה וקבור בירושלים. זכותו תגן עלינו ועל כל עם ישראל

   לאלה סעדה – קזבלנקה.

לפי מסורת אחת הייתה אשתו של רבי אליהו מקזבלנקה ולפי מסורת אחרת שייכת למש]חת אוחנה. היא קבורה ליד קברו של רבי אליהו מקזבלנקה, זה ליד זה.

   לאלה סעדה אלפסי – ארבאלו ליד אוריקה.

קבורה בפתח בית הכנסת שבו מצוי הקבר של רבי שלמה בן-לחנס. ליד הקבר מקום להדלקת נרות. על נמצאה הכתובת הבאה " מצבת קבורה הזקנה הכשרה סאעדא אלפסי הה' כנה אחת מנשים חברת חסד ואמת המילדת פאקדה של החכם רבי שלמה בן-לחנס נלבע " כ"ג שבט 5738.

   לאלה סעדה בנת אשקלוחתאסדרמת.

קבורה בבית הקברות של תאסדרמת, ליד תלוואת, בית הקברות עתיק מאוד. לפי המסורת רוב המציבות שייכות למשפחת אשקלוח. לא ידוע מקום הקבורה המדויק של הקדושה, ולכן כל בית הקברות נחשב לקדוש. לא ידוע גם מתי היא חיה, סעדה בנת אשקלוח והתפרסמה מאוד בצדקתה. גם המוסלמים משתטחים על קברה.

   לאלה ספיה – אגאדיר.

קבורה ליד אגאדיר בתוך בית קברות יהודי עזוב. המוסלמים טוענים לבעלות על הצדיקה ואומרים שהיא מוסלמית, והיא בתו של סידי ברהים ועלי וטראלימין. אין להם שום הסבר למה היא קבורה בבית קברות יהודי. בגלל לחץ המוסלמים היהודים אמנם טוענים שלאלה ספיה היא יהודיה, אך הם אינם מתערבים במעשיהם של המוסלמים.

   לאלה ספיה – ליד סוק אלכמיס.

קבורה על הר גבוה לא רחוק ממולאי יעקב. לפי מסורת אחת היא בתו.

   לאלה סתי בן – סאסורבאט.

נקראת גם אימא סתי, הייתה ידועה כצדיקה גדולה.

   לאלה צדיקה – אימין תימוגה.

לפי המסורת היא צדיקה קדומה מאוד.

   לאלה קאפיה – אנזור.

לפי המסורת, קבורהמתחת לאבן גדולה  המונחת לא רחוק מקברו של סידי בועיסא וסלימאו. האבן עצמהנקראת לאלה קאפיה.

   לאלה רבקה מבני-משהמראכש.

היא אחת מבני משה שלפי מסורת יהודי מרוקו, הם יהודים בני דורו של משה הבאים לעזור ליהודים בעת צרה. היא נערצת גם על ידי המוסלמים ונקראת בפיהם סידי בל עבאס. סידי בל עבאס היה במראכש וקוראים לו סידי בל עבאס שבתי.

   לאלה רחימה הכהניתאיגידי.

נקראת לרוב אימא רחימה הכוהנית. לידה קבורים לפי המסורת, שבעה מבניה. ההילולה שלה נערכת בז' באדר. התפרסמה בצדיקותה הגדולה, היהודים נהגו להשתטח על קברה לשחוט ולערוך סעודה.

   לאלה שמחה רובן – ליד תאזנאכת.

קבורה על הר מצפון לאנראז, ליד תאזנכאת.המחבר מספר שלא יכול לעלות אל קברה, יען כי ההר גבוה מאוד. גם המוסלמים קוראים לה לאלה רובן.

   לאלה תאקרקוזתתאקרקוזת.

במקום הקבורה ישנה בריכה הנוצרת ממעיין ומימיה משמשים לריפוי. יהודים ומוסלמים טוענים לבעלות על הקדושה, אמנם יהודים רבים מאוד מודים בכך שהיא מוסלמית.

זוהי הרשימה בשלמותה, אותה מביא יששכר בן עמי בספרו

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 136 מנויים נוספים

אוקטובר 2015
א ב ג ד ה ו ש
« ספט   נוב »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
רשימת הנושאים באתר