טללי אורות בתורת רבנו "אור החיים" הק' לפרשת משפטים. מאת: הרב משה אסולין שמיר

 

Asilah

טללי אורות בתורת רבנו "אור החיים" הק' לפרשת משפטים. מאת: הרב משה אסולין שמיר "ואלה המשפטים – אשר תשים לפניהם". (משפטים כא, א).

אמר רבי עקיבא: "עורכם לפניהם כשלחן ערוך".(מכילתא דרבי ישמעאל, מסכתא דנזיקין פרשה א') פירוש: ה' אומר למשה: תלמד את התורה לבני ישראל עד שתהיה סדורה בפיהם. ב. אמר רבי שמעון: "אלין אינון סדורין דגלגולא…". (זוהר משפטים). פירוש: ה' אומר למשה: תלמד את בני ישראל את סדרי החזרה בגלגול על עבירות שבין אדם לחברו המוזכרות בפרשה. הגלגול יותר קשה מאשר גהינום. (הרמ"ק).

פרשת משפטים מעוטרת ב- "גן" = 53 מצוות, העוסקות ברובן, במצוות שבין אדם לחברו, והיא הפרשה ה- 18 = ח"י בתורה, דבר הרומז לכתוב "ו-חי בהם". כלומר, יש להחיות את קדושת תורתנו הקדושה בתוך חיי היום יום – חיי העולם הזה, ולקדש בכך את חיי החומר.

פרשת משפטים גם מופיעה לאחר פרשת מתן תורה שהיא הפרשה ה- 17 = טוב, בבחינת הכתוב: "כי לקח טוב }=17 בגימטריא{ נתתי לכם, תורתי אל תעזבו". היא גם ניצבת לפני פרשת תרומה – פרשת המשכן בה נאמר לעם ישראל: "ועשו לי מקדש, ושכנתי בתוכם" (שמות כה' ח'). כלומר, כתנאי להקמת המשכן, והשכנת השכינה בתוך עם ישראל, יש לשמור על אותן ג"ן מצוות שבין אדם לחברו המופיעים בפרשת משפטים. ולכן נאמר "ואלה המשפטים" עם ו"ו החיבור במלה "ואלה", כדי להדגיש: "ואלה מוסיף על הראשונים; מה הראשונים מסיני, אף אלו מסיני" כדברי רש"י בשם רבי ישמעאל במכילתא.

רבנו "אור החיים" הק' מסביר את הכתוב: "אשר תשים לפניהם" – "ונתחכם הכתוב לומר כאן, אשר תשים לפניהם, לומר, כי דינים אלו יתחייבו בשמיעתם כל איש ישראל… כי משפט זה, הוא מהמשפטים אשר צריכים לשים לפני כולם, ולזה תמצא, שדיבר הכתוב בדרך נוכח…". כלומר, על האדם ללמוד איך להתייחס לעבד על פי ההלכה. מסגנון האוה"ח הק' הנ"ל, ניתן להבין שהיחס הראוי לעבד, מהווה קנה מידה למצוות שבין אדם לחברו בהן משופעת פרשתנו, ולכן יש ללמדם ולעורכם לפניהם כשולחן ערוך כדברי רבי עקיבא שהובאו לעיל. הרמב"ן קובע שכל פרשת משפטים מהווה הרחבה ופירוט של הדיבר האחרון בעשרת הדברות – לא תחמוד , ולהלן דברי קודשו: "כי אם לא ידע האדם משפט הבית או השדה ושאר הממון, יחשוב שהוא שלו ויחמדהו ויקחהו לעצמו…וכן אמרו במדרש רבה: כל התורה כולה תלויה במשפט , לכן נתן הקב"ה דינים )= משפטים( אחר עשרת הדברות (הרמב"ן שמות כא' א')

להמשך הקריאה של המאמר השלם ….
טללי אורות בתורת רבנו "אור החיים" הק' לפרשת משפטים. מאת: הרב משה אסולין שמיר

 

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 179 מנויים נוספים

פברואר 2016
א ב ג ד ה ו ש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829  
רשימת הנושאים באתר