אישה שפנתה לקהילה בבקשה לסייע בשחרור בעלה ובנה ממאסר במאה ה-19.

אישה שפנתה לסולטאן והצליחה לשחרר את בעלה ממאסר – 1894.נשות חיל במרוקו

על פי מקור משנת 1894 נאסר יהודי ממוגדור בשם שמעון אביטן על ידי המושל לאחר שהציג מכתב, שנכתב על ידי הסולטאן, אך התברר שהמכתב מזוייף. אשתו עשתה מאמצים לשחררו, אך לא הצליחה.

היא הגיעה לסולטאן כרעה לפניו ברך וביקשה רחמים, אולם הסולטאן סירב לשחררו והציע להעמידו למשפט. הוא אפשר לו לבחור בין קאדי, דיין יהודי או שופו נוצרי. האישה לא התייאשה ; כשראתה שהסולטאן עומד לעזוב את מראקש נקטה בצעד נוסף, היא נשאה את תינוקה בידיה וכאשר הלך הסולטאן להתפלל עמדה לפניו, הציבה את התינוק לפני סוסו וצעקה :

" אם הוד מלכותו לא ישחרר את בעלי, לא יהיה  מי שידאג לתינוק " ; הסולטאן התרשם מהמעשה ופקד לשחרר את הנאשם.

הרב חיים משאש כתב על " יהודי נהרג בדרך ארץ פלשתים ( הברברים ) ואחר ההשתדלות מאשתו ואחיה אצל השרים הושם כופר נפשו על הדוואר של הגויים שנהרג בגבולם ולקחה אישתו ויורשיו סך הגון.

נשים פונות לקהילה.

אישה שפנתה לקהילה בבקשה לסייע בשחרור בעלה ובנה ממאסר במאה ה-19.

יהודי יצא שוורים, כנראה מהעיר תיטואן, באמצעות בנו לגיברלטר. כעבור זמן מה תבע הממונה על המכס מהאב את דמי המכס על הייצוא, אך לאב לא היה במה לשלם משום שהבן הפסיד במכירה.  הכניסו את האב לבית הסוהר עד שיפרע את החוב. כשחזר הבן מגיברלטר נאסר אף הוא מייד ברדתו מן הספינה. לאחר חודשי המאסר אחדים.

בראות אשת יעקב ( האב ) כי כלתה אליהם הרעה, שלא יצאו משם עד שיפרעו המכס, הייתה הולכת ובאה אצל יחידי הקהל הקדוש באמור להם בתחינות ובקשות, שיפרעו בעד בעלה ובעד בנו הנזכר ויכתבוהו ( החוב ) עליהם.וכשירחיב ה' את גבולם יפרעו להם.

והם דוחים אותה מיום ליום. אחר כך נתרצו לדבריה על מנת שיכתבו הסך הנזכר בערכאות של גויים ובסופרי ישראל, וכן היה שפרעו היחידים המכס הנזכר ויצאו מבית האסורים ונזקף הסך הנזכר עליהם בערכאות של גויים.

בעקבות אלימות בין נשים פנתה אישה לערכאות וקבלה לפני השר.

בתעודה ללא תאריך, בכתובה בכתב ידו של רבי יקותיאל בן עמרם אלבאז מצפרו, מסופר על מחלוקת שנפלה בין שתי קבוצות של נשים : עיישא, אלמנת מתתיה בן זכרי, וכן בתה דונה, אשת רבי אהרן אפרייאט, נאשמו באלימות נגד גרסייא הרושא, אלמנת מסעוד בן חמו, ובתה רבקה, אשת הרב יהושע נחמני.

כאשר נטתה בתה של רבקה למות הזמינה אמה, גראסייא, ערכאות של גויים וכתבה שטר קובלנה על עיישא, שאם תמות בתה תשלם המכה כופר נפש ותיענש. הבת נפטרה והשר תפס את יהושע נחמני ואת אחיה של עיישא, רפאל אברהם, ואסרם.

גראסייא קבלה לפני השר וזה כתב בנדון לשר אחר. לפני כן בא דוד, אחיה של עיישא, אל החכם בתלונה נגד יריבם וביקש שהמחלוקת תדון בפני בית הדין. למרות זאת הובאה התלונה בפני השר.

עובדיה תעודה מספר 200.

תעודה מספר 200 מתוך הכרך הראשון " קהלת צפרו " לרבי דודו עובדיה זצוק"ל

. להיות שהכבודה עיישא אלמנת כבוד הרב מתתיה אבן זכרי והכבודה דונא בתה אשת כבוד הרב אפרייאט נפלה מחלוקת ביניהם ובין הכבודה גראסייא דמת' הרושא אלמנת הי' מסעוד המכונה חמו ידיע אדב' ובתה הכבודה רבקה אשת הרב יהושע נחמני.

והייתה להכבודה רבקה הנזכרת בת אחת ובתוך זמן מחלוקתם נטתה למות והלכה הכבודה גראסייא הנזכרת, והזמינה ערכאות של גויים וכתבה תדמיא דרוח ( שטר בערכאות בהודאת המוכה שהכהו שאם ימות, הלה שהכהו ישלם כופר נפש ויענש ), על עיישא ובתה דונה הנזכרת.

וכשמתה הבת הנזכרת שלח השר ותפס ליהושע הנזכר ולהי' רפאל אחי עיישא הנזכרת ועמדה גראסייא הנזכרת וקבלה לפני השר וכתב אגרת לשר סי לקאייד פאראג'י עז"א על רזא דנא, וקודם שלוח השר האגרת הנזכרת בא לפנינו הרב דוד אחי עיישא הנזכרת לפי שרפאל אברהם הנזכר היה בבית הסוהר וכבוד הרב אהרן אפרייאט הנזכר.

והזמינו את גראסייא הנזכרת לפנינו והתרו בה התראה גמורה לאמר דינא קא בעינא כי מקבלים עליהם כל מה שיחייב הדין דין תורה שתתעלה, ולכן תראה כדת מה לעשות שלא לשוח האגרת הנזכרת ואם באולי הגיעו הדברים לשר הנזכר והגיע לשום אחר מהם שום נזק ודררא דממונא הן רב הן מעט על גראסייא ובתה הנזכרת להדר וקבלה התראתם בתשובתה אמרה שעל אף יגיעו הדברים לשר ואפילו אם הגיע להם דררא דממונא יעשו עמהם מה שהדין נותן ולראיה בידם חתום פה והיה זה….

בכתב ידו של הרב יקותיאל אלבאז.  

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 141 מנויים נוספים

אוקטובר 2016
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
רשימת הנושאים באתר