סימו וולד רבי מכלוף-סיפורי סימו ופרחה

האיש והאגדה של פסחחחחחחחחחחחחח

שלום חברים וחברות בכל שנה בתקופה הזאת עולים בי זכרונות וניחוחות מההווי המרוקאי בילדותי מתקופת הפסח, ההכנות, ועד לסיום ספירת העומר שכידוע מסתיים בחג השבועות, החג שבו חמי מודיע רשמית שנגמרו לו המצות…. מעניין אבל תמיד תמיד המצות מספיקות לו עד שבועות.

לא גדלתי במרוקו ואת ילדותי עברתי בעיירת פיתוח שלדעתי היא מן המעצמות של העדה בארץ  את שם העיירה השאיר לכם חברים וחברות לנסות ולהחליט  היכן היה נוף ילדותי… כי הרי לכל אחד ואחת מאיתנו יש את הזכרונות היפים או כמו שאימי אומרת "יחסררה עלה דוק ליים".

כבר בפורים התחילה בביתנו התכונה המיוחדת לקראת הפסח,צבעים נכנסו בזה אחר זה כדי לבדוק,ולהציע מחיר לצביעת הבית דבר מעניין זיהיתי צל אותם צבעים כולם היו לא מגולחים עם בגדים מלאים בכתמי צבע (ותמיד הבטיחו שטיפה לא תיפול על הריצפה…) וכן כולם היו אוהבים את הטיפה המרה … ולבסוף כשהוחלט על הצבע הנבחר הבית כולו היה על גלגלים…מזיזים ארונות הסלון במרכז הבית המיטות מלאות במצעים ובאותם שמיכות שבאו היישר ממרוקו כבדות עד כדי שבהיותי ילד נפלה עליי שמיכה שכזו וכך נשארתי מתחתיה עד לחילוצי כעבור שעות… לא שמשהו חיפש אותי באותם שעות או שחלילה הבחין בהעדרותי רק שהיו צריכים לשפוך את הזבל הייתי שומע את הצעקה סימו איפה סימו

במקביל לנקיונות הלכנו לקניית בגדים לקראת החג וזה היה קטע מיוחד כשלעצמו מכנסי פדלפון. נעלי יחייא.ותספורת חובה… כי הרי בעומר אסור להסתפר… לא יודע איך… לא יודע מאיפה…תמיד יצאו שטרות הכסף ממקומות שונים ומשונים הכספות של פרחה הברינקס של שנות השישים…פעם מהפולאר… פעם מהחזייהופעם כן פעם היו רושמים אצל הטורקי

הייתי יושב על המדרגות בחוץ אגב שם ישבנו גם אכלנובזוכרנו את הפסח… ואצל השכנים היה רעש כמו בהפגזה פה הסלון זז פה השולחן ופה יוצאת חנה השכנה מהקומה השלישית עם קללות בנסיון לתפוס את בנה המסכן שבטעות נכנס לחדר עם סנדביץ … וכן זה היה מלווה במילים כמו "איתחלק מזז'ללק.יתקון אומוק משבורה עליק" המסכנה שכחה שהיא בעצם מקללת את עצמה… בקיצור כל מקום שנוקה סומן כמו זירת פיגוע "הכניסה אסורה"  וכל זה שלושים יום לפני הפסח… כשהיו נפגשות השכנות במדרגות או ליד הזבל היו מספרות בסיפוק מה כבר כל אחת הספיקה זאת את הסלון,זאת את החלון,וזאת כמו תמיד עוד לא עשיתי כלום (כנגד עין הרע…)

חברים יש עוד מיליון דברים לכולנו  שעולים מהזכרונות, אנחנו רק בשלב הנקיונות .עוד אכתוב על הקניות בשוק…. הבישולים…בית הכנסת….ליל הסדר ….ועוד ועוד…מחכה לתגובות והערותכם  סימו האיש שבאמצע הנקיונות יושהיי היי היי חברים וחברות אני כולי צמרמורת מהתגובות שלכם האמת שכך בדיוק היה ואני רק כותב ומתאר את המצב … נכון לא לכול אחד היתה פרח'ה משלו אבל בכל זאת אני קבלתי את המכה האחד עשר מכה שלא כתובה בתורה והיא פרח'ההה בנת תמו….

בימים שלפני הפסח הגיע שלב הקניות תחילה קניית הבגדים וזה היה טקס מיוחד לא זוכר כמה אחים היינו … אבל כולנו לפי הסדר היינו הולכים לקניית בגדים כאילו גם הבגדים צריכים להיות כשרים לפסח מאוד אהבתי את נעלי יחיא האיש שדיבר יפה וראה את הנעל ממרחק 20 סנטימטר ככה קרוב לעניים וזרק איזו מילה או שתיים באומרו הנעל הזאת איטלקית …המסכן לא ראה שאחרי 20 סנטימטר כתוב מייד אין עזה… דיבר יפה עד ששמע שאנחנו לא קונים אצלו אז היה מפטיר איזו קללה בשקט כדי שחוץ מכל הרחוב אף אחד לא ישמע שקילל…ואם כבר קנינו אז אבא דאג שהנעל תהיה גדולה במידה אחת כדי שתחזיק מעמד עד שנגדל… ואחרי קנית הבגדים לכולם חוץ מלהורים שתמיד הסתפקו במה שכבר יש להם… התחילו הקניות מהשוק כבר בחמש בבוקר יוצאות היו הנשים עם עגלות לשוק זאת עם עגלה של חמימו התינוק שבעגלה הזאת הובילו את ששת אחיו כשנולדו. העגלה משמשת מאז כמובילה מהשוק והביתה עמוסה כל טוב. אגב חמימו התינוק הוא בעל בסטה לתפארת בשוק מסתכל הוא בערגה על הרוסיות שקונות 3 עגבניות ו5 מלפפונים וזוכר את אמו שתפרעע לה דהררה מהמשקל של העגלה…ואיך היה להורים כסף לשלם זה היה מדהים. לא היה אז ברינקס היה רק הכספות של פרחה…היתה מכניסה יד לחזה ומוציאה מליון לירות ככה בלי בעיה …או  לחלופין פותחת את הפולאר בקשר מיוחד ושם היו איזה חמשה מליון לירות גאידמק פרייר ליד האוצרות של פרחה…ואיזה ריח היה לירקות וועלייה הריח היה מתנשא באויר למרחוק ריח העגבניות.. הריח המהביל של הנענע…היום אפילו לבצל לא נשאר ריח…בחזרה מהשוק הכבישים היו מלאים בעגלות שחלקן ברח להן הגלגל והברזל היה חורט בכביש אבל עדיין היו דוחפות אותן בכח מפה נופל כרוב משם תפוחים וכן כשהיו נפגשות עם שכנה או מכרה והרי הן מכירות את כולן היו מתחבקות ושואלות על החיים ועל כל המתים מהשנה האחרונה ליירחם בוקכל השאלות אגב כדי לבסוף לשאול "פשח'ל עד למטסה " קיינין לפול לח'דארהיו הולכות באמצע הכביש ולא מעניין שמאחור משתרך לו טור ארוך של מכוניות. מעבר חציה עוד לא הגיע אז לארץ…. הקניות מהקצב היו גם הן בניגוד להמלצת הדיאטנית "תן לי 5 קילו לייה..ושתי רגליים של פרה… וכן לפסוס (ביצים של שור)…ועוד ועוד ובסוף כבש ככה למנה האחרונה…. היתה לי דודה שהיתה אוכלת חתיכות שומן וכבש ורגל של פרה ובסוף מבקשות כאש דל סודה באש יתגרעוווווו… השכנה ממול היתה מנקה את הרגליים של הפרה על גז מתחת לבלוק, הריח שהיה עולה בנוסף לריחות התבשילים היה מהמם..גם הריח של פחי הזבל המוצפים וגדושים ברחבי השכונה תרמו לעניין אגב עם עצמות הקרעעה הינו משחקים "דוקרפסללה" וביום החג היינו אוכלים כךבבוקר בטטה מהלבייד… בעשר בטטה מהלבייד…בצהריים בטטה מהלבייד…מנה אחרונה בטטה מהלבייד ומי שרעב בין לבין יש כמובן בטטה מהלבייד

לקראת הערב היינו יורדים לבושים עם בגדי החג מכנסי פדלפון…מי עם נעלי  יחיא ומי עם נעלי דנינו או צוריינו.. עם כיפות לבנות בתוספת כתוביות ילד טוב ירושליים… וכשמגיע העת כולנו לבית הכנסת שם המבוגרים יושבים ענובי עניבות "גרבטות" נראה לי תמיד שמי שקשרה להם את העניבה סגרה להם אותה חזק עד שהראש כמעט היה מתנתק מהגוף לדעתי כעונש על כך שהגברים לא היו מזיזים אצבע בנקיונות שלפני הפסח

ואז החזן היה דופק על התיבה ומתחיל בנגון השייך רק לו "הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו יואמרו  גאולי ה' אשר גאלם מיד צר ומארצות קבצם ממזרח וממערב טעו במדבר…."

יחסררה עלה דוק ליים ….  חברים עוד אכתוב בהמשך… לא יודע מה אתכם אבל אני מריח עכשיו באמת ריח של מרק עם פול …רגע רגע רגע וועליייה נשרף לי הסיר פרח"""'ה ימות מולאק מה את לא מריחה?  מילא לא היית נושמת…. יותר טוב …….. 

תגובות והערות תתקבלנה בברכה

סימו וולד רבי מכלוף שכן של מרי הדוד של ז'ור'ז'ט בנת תמו שנשאר בלי הסיר של הפולים….

ביייייייייייייייייייייייי

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 199 מנויים נוספים
דצמבר 2018
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
רשימת הנושאים באתר