להתהלך באור החיים-״המאורות הגדולים״ – לשושלת רבני  אסולין מאת:הרב משה שמיר אסולין.

קונטרס רבני אסולין       

מעשה המופת השני:

״ברכת יהוה היא היא תעשיר (משלי י כ״ב).

 גילוי אליהו הנביא.

המעשה אירע ביום השני לחול המועד פסח, כאשר מו״ר זקני יצא לכיוון השוק הערבי, כדי למכור מספר רצועות עור, אותן הסתיר מתחת לגלימתו בגלל חול המועד, שכידוע אסור לעשות בו מלאכה.

איש הדור פנים פגש במו״ר זקני וברכו לשלום, מו״ר זקני ברכו בברכת חג שמח ושאל לשלומו ומאיזה עיר הוא מגיע, היות ולא היה מוכר בעיר. האיש סיפר שהוא מרגיש שמו״ר זקני הולך למכור דבר מה בשוק, וטען בפניו שזה אסור בחול המועד, ובפרט אדם במעמדו כרב קהילה חשובה. מו״ר זקני סיפר לו שהמצב הכלכלי קשה, ולכן הוא עושה זאת בצנעה, ורק לערבים, כדי שיוכל לקנות את צורכי החג.

איש המעלה נתן למרר זקני מטבע זהב ואמר לו: לך לשלום, ועל הדרך תקנה את צורכי החג. הוא גם ציווה אותו: ״שמור היטב על המטבע״.

לאחר קבלת המטבע, האיש נעלם כלא היה. מו״ר זקני הבין מכך שאכן הוא זכה לגילוי וברכת אליהו הנביא. מאז ב״ה השפע לא פסק מביתו, ומבית יוצאי חלציו בבחינת: ״כד הקמח לא תכלה וצפחת השמן לא תחסר״(מל״א, יז, יד). ויכל להתמסר ללימוד תורה וגמילות חסדים. תופעה שעברה במשפחה בבחינת: ״ברכת יהוה היא תעשיר – ולא יוסף עצב עמה״(משלי י כב).

בארנקו של מו״ר אבי ע״ה, נמצאו לאחר עלייתו לגנזי מרומים י״ב מטבעות של עשרה ₪ בלבד. כל אחד מ-י״ב ילדיו – י״ב שבטי יה, קיבל מטבע אחת לברכה כהמשך לברכתו של אליהו הנביא למו״ר זקני. אהבתי תמיד לשמוע את הסיפור מחדש מפי סבתי אמא עליה ע״ה. היא נהגה לצטט את דברי הנביא יחזקאל:

״נפתחו השמים ואראה מראות אלהים״ (א, א), היות וגם היא הרגישה תמיד, איך השפע יורד עליה ועל ב״ב מן השמים. כל זאת, בגלל אמונתה וצדקותה כי רבה.

ב. מו"ר סבא קדישא – כמוה״ר רבי אברהם אסולין הי״ד.

מו"ר סבי הק׳ הרה״צ רבי אברהם אסולין ע״ה, שימש בקודש כרב ושוחט בעיר אויזרת ליד בני מלל. הוא טיפל בצורכי הקהילה החל מהפצת תורה, שחיטה, מוהלות, סת״ם, וכלה בקריאה בתורה. ההסמכה לרבנות באותה התקופה, כללה בחינה בכל מקצועות התורה: שו״ע, גמרא, שחיטה, מילה, סת״ם, קריאה בתורה וכו'.

את תורתו הוא ינק ממו"ר אביו הצדיק רבי מסעוד ע״ה בביהמ״ד הצמוד לביתם, עד שהוסמך לרבנות.

כבר בילדותו, הוא בלט בחריפותו כ״צורבא מרבנן׳, ובמידותיו התרומית מתוך קדושה וטהרה. נוות ביתו מרת אמא עליה ע״ה ורבני העיר מספרים, שאת רוב עתותיו הוא הקדיש לתורה מתוך קדושה וטהרה, והפצתה בקרב שוחרי תורת אלוקים חיים.

מו״ר אבי ע״ה סיפר לי שמו״ר סבו רבי מסעוד ע״ה, ביקש מבנו רבי אברהם ע״ה, לא לעסוק בשחיטה, ולהתמקד בהפצת התורה. כאשר התמנה רבי אברהם ע״ה לרב קהילת אויזרת, התברר שהשוחט המקומי נאלץ לעזוב לתקופה מסוימת. ראשי הקהילה ביקשו ממנו למלא את מקומו לתקופה קצרה, והחל לשחוט.

״הנסתרות ליהוה אלהינו – והנגלות לנו ולבנינו עד עולם״(דב׳ כט, כח). כאשר היה בדרכו לתינג׳יר, נשדד ונרצח ע״י פורעים ערבים בני עוולה שארבו לו בדרך, ליד מעיינות ״עין אסרדון שבבני מלל. ביקרתי במקום לפני מספר שנים, ואף חיפשתי את בית העלמין היהודי, אבל התברר שבמקום הוקם סכר ענק, בתי מלון, וגנים מרהיבים תיירותיים. כל זה, על חורבן בית העלמין היהודי.

במותו, רבנו השאיר אחריו אלמנה צעירה אמא עליה ע״ה, שהייתה ביתו של מנהיג הקהילה. היא לא נישאה מחדש, למרות שאת ידה ביקשו תלמידי חכמים גדולים. כמו כן, הוא השאיר בן שהיה רק בן חמש הלא הוא מו״ר אבי ע״ה, בת בוגרת, הלא היא אמא חניני ז״ל, וקהילה ללא רועה.

את הסיפור הזה שמעתי ממו״ר אבי ע״ה, לאחר שהתחלתי ללמוד שחיטה וכבר התחלתי להתאמן על סכינים אצל הרב יעקב דהן ששימש כרב השוחטים במשחטת ״עוף טוב״. בעקבות כך, מו״ר אבי ביקש ממני לעזוב את השחיטה, דבר שאכן עשיתי.

הרה״צ רבי מימון מלכה ע״ה מקרית אתא שמוצאו מהעיר תינג׳יר, מזכיר בספרו ״מי מעין״ את סבא ע״ה. הוא גם מציין שנהגו לציין את ההילולה שלו בהדלקת נרות ולימוד תורה לע״נ.

להתהלך באור החיים-״המאורות הגדולים״ – לשושלת רבני  אסולין מאת:הרב משה שמיר אסולין.

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 179 מנויים נוספים

ספטמבר 2020
א ב ג ד ה ו ש
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
רשימת הנושאים באתר