רבי עמרם בן דיוואן זצוק"ל-הרב א. עטיה

בעזרת ה'

אל מעי"ן העד"ן

הרב מאיר אלעזר עטיה

קורות חייו ונפלאותיו של הצדיק הקדוש המלומד בניסים

רבי עמרם בן דיוואן זצ"ל

אשר הגביר בניסיו ונפלאותיו

אמונה בשם, יחודו והשגחתוDiwane

נורא בי עמרם

הגמרא מספרת מעשה על בנות יהודיות שבויות אשר נפדו ע״י חכמים והובאו לנהרדעא,    

שבויות אלו אכסנו אותן חכמים בקומה העליונה בבית שהיה דר בו רב עמרם חסידא, מאחר והיו בנות יפות, חכמים הורידו את המדרגות מפניהן שלא יוכלו גברים לעלות אליהן.

ויהי היום כאשר עברה אחת מהן ליד העליה, נעשה אור בבית דרך פי העליה, מרוב שהיתה יפה פניה היו מאירות. רב עמרם חסידא כאשר הציץ למעלה וראה את יופיה הזוהר חשק בה, לקח סולם גדול וכבד, שלא יכלו עשרה אנשים יחד להרים אותו, אך מרוב התלהבותו לדבר עבירה הרים אותו לבד. רב עמרם היה עולה והולך עד שהגיע לחצי סולם.

מיד התחרט, על מעשה עבירה אשר הולך לעשות, הרחיב  ופיסק רגליו לעמוד במקומו בחזקה להתגבר על יצרו.

הרים את קולו וצעק נורא בי עמרם דליקה בוערת בבית עמרם, ובקולו הרם הזעיק את כל בני השכונה ליאסף ולבא  לכבות כאילו את הדליקה. כאשר מטרתו האמיתית היתהלהתבייש מהם וע״י זה ינצל מיצרו הרע אשר תקפו.

, והמהרש״א אמר כי באמת רב עמרם לא שיקר, אלא הוא התכוון לאש במובן אחר ־ לאש היצר הבוערת בו, אלאשאמר בלשון זו כדי שיבואו מיד בני השכונה אשר יחשבו שזה ממש שריפה ובתוכם באו גם חכמים אשר תמהולראותו עומד באמצע סולם לכיון הבנות השבויות.

אמרו לו חכמים: ביישת אותנו שהכל רואים מה רצית לעשות. ענה להם, מוטב תתביישו בבית עמרם בעולם הזה  ולא תתביישו ממנו בעולם הבא.

השביע רב עמרם ליצר הרע שיצא ממנו מיד, אז יצר הרע יצא מתוך גופו כעמוד אש. אמר ליצר הרע ראה שאתה אש ואני בשר ואני עדיף וחשוב ממך שהתגברתי עליך.                                                                                      

מעשה נורא זה מלמדנו עד כמה אנו צריכים להיזהר בלכתנו  ברחובות ובכל מקום ציבורי אחר, ועד כמה חשוב לשמור ולהקפיד על בנינו ובנותינו ללכת בתלבושת צנועה כיאות לבנות ישראל הקדושות והטהורות.

לעיניינינו, הבאנו כאן מעשה תלמודי בספר זה המספר את נסיו ונפלאותיו של הצדיק רבי עמרם בן דיוואן מכמה טעמים:

א־ בכל כתבי רבני מרוקו מכנים את רבי עמרם בן דיוואן, רב עמרם חסידא על שם האמורא הנז׳ אשר זכה שיכתבו מעשה זה על שמו בתלמוד כמוסר השכל לכל הדורות.

ב־ כאשר צעק נורא בי עמרם, התכוון על אש היצר הבוער בו, למרות זאת לא הצליח היצר בכל תוקפו העז להתגבר על רב עמרם חסידא, והוא נצחו לעיני כל השכונה והוכיח שגם אדם שהוא מבשר ודם יש בכחו להחליש את כח האש הבוער.

זה גם מה שמסמל את הנם הפלאי, באש הגדולה אשר עולה מקברו של הצדיק רבי עמרם לכיון העץ אשר מטבעו נתפסת בו האש תיכף ומיד וכאן אנו רואים שהעץ בוער באש והעץ איננו אכל. כסמל של הצדיק בהיותו בחייו אשר ביטל את אש היצר הלוהט והחזק.

היונה מרמזת על הנשמה והשכינה.

המון רב של אנשים אשר הלכו להתפלל על קברי הצדיקים והעידו שראו במו עיניהם יונה עפה מעל הקבר ומרחפת בין משתתפי הילולת הצדיק.

זה היה קורה בשיא ההתלהבות והשמחה מעל קברי הצדיק וקוראים בקול רם, מי בקול גבורה מי בקול חלושה שהצדיק יתפלל עליו לפני בורא עולם כדי לקבל עתירתו ותתקבל תפילתו בזכות קדושת הצדיק. לרוב אחרי חצות לילה בזמן החסד והרחמים השורה בעולם.

באותה עת, לפתע נראית יונה מרחפת במקום הקבורה וזה בודאי מרמז למשתתפים שנשמת הצדיק מרחפת במקום ההוא ומתפללת בשבילם. זה היה להם האות מקדמת דינא.

רמז זה מוזכר בזוהר הקדוש פרשת ויקהל עמוד קצ"ח סוף עמוד ב׳ וזה לשונו בתרגום הרב הסולם:

יונה שירד לאנייה זה הוא הנשמה של האדם,שיורדת לעולם הזה להיות בגופו של האדם.

למה נקראת יונה, משום שאחר שנשתתפה בגוף, אז היא יונה בעולם הזה.    

ועוד יונה שמרחפת במקום מורה ששכינת עוזינו שהוא שם הויה ברוך הוא שורה במקום ושהתקבלה תפילתם לפני בורא עולם. כי יונה בגמטריא 71 כמספר הויה פשוטה ומלאה, מה: יונה עולה במספר 71, שם הויה שהוא שמו של השם יתברך עולה במספר 26, וכן שם הויה מלא שם מ״ה דהיינו כך: יוד הא ואו הא עולה במספר 45.

סך הכל מנין 71 כמנין מספר יונה 71.

הרי לך שמסורת אבותינו מדור דור אמיתית על פי הזוהר וחכמי המסתורין

אשריהם הצדיקים ואשרי הדבקים בהם

(תנחומא וירא).

הירשם לבלוג באמצעות המייל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו ל 228 מנויים נוספים
יולי 2013
א ב ג ד ה ו ש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
רשימת הנושאים באתר